Hicaz Demiryolu yeniden hayatta

Hicaz Demiryolu yeniden hayatta.42768
  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasında demiryolu bağlantısını sağlayacak Kilis Çobanbeyli demiryolu hudut gar binasının temeli atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gerek ekonomik ve gerekse ülkelerarası diyaloğun artmasına hizmet edeceği düşünülen Çobanbey Demiryolu İstasyonunun temeli geniş bir katılımla atıldı. Temel atma törenine TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Suriye Devlet Demiryolları Genel Müdürü George Macarabi ve beraberindeki heyet, 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, Kilis Valisi Nevzat Turhan, Milletvekili Hasan Kara, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaplan, Suriye’nin Gaziantep Başkonsolosu Bahjat Doughman ve diğer protokol üyeleri hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törenlerde konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Çobanbeyli Demiryolu hattının getirileri üzerinde durdu. Karaman, "Bu yalnızca bir istansyonun temel atma töreni değil, Türkiye’nin Ortadoğuya ve özellikle dost ve kardeş ülke Suriye’ye açılan önemli bir kapı niteliğindedir. Temeli atılan Çobanbey İstasyonunun tarihi bir anlamı da vardır. Bu istasyon 1912 Yılında Hicaz Demiryolu güzergahına hizmet amacıyla açılmıştır. 52 Km’lik Karkamış-Çobanbey demiryolu hattının yeniden işlevsel hale gelmesi, hicaz demiryolunun yeniden canlandırılması adına iki ülkenin işbirliği yoluna gittiği önemli bir yatırımdır. Bu nedenle Islahiye- Meydan-ı Ekbez sınır noktasına ait Fevzipaşa-Meydan-ı Ekbez arasındaki 38 km’lik bölümün yenileme çalışmaları tamamlanmış olup diğer sınır noktasına ait Nusaybin-Şenyurt-Ceylanpınar arasında ki yolun yenilenmesi çalışmalarına devam ediliyor. Ayrıca Karkamış-Çobanbey hattının bakım ve onarımı yapılmış menfez ve köprüler kontrol edilmiş bu yenileme sonucunda hattımız trenlerin geçişi için uygun hale getirilmiştir" diye konuştu.

Daha sonra konuşan Kilis Valisi Nevzat Turhan, bu hattın sınır ticaretinde önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Turhan, "Türkiye ile Suriye arasında son yıllarda hem siyasi hemde ekonomik ilişkilere paralel olarak yürütülen ve önümüzdeki yıllarda bu istasyon vasıtasıyla daha sağlam temeller üzerine oturacak ortaklıklar tesis edilecektir" dedi.

İstasyonun yeniden hayata geçmesi için büyük uğraş verenlerden biri olan AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara da, hicaz demiryolu hattının açılmasının hem arap dünyası, hem de Türkiye için çok değerli olduğunun altını çizdi.

Kara, "Ortadoğuda ki arap ülkeleri bu yol vasıtasıyla Avrupa ile dahada yakınlaşacaktır. Ayrıca İran’dan gelecek olan 400 bin kişilik heyetinde eski hicaz demiryolu hattından Ortadoğuya geçmeleri için teklifte bulunacağız." şeklinde konuştu. Daha sonra Çobanbey Demiryolu Gar İstasyonu’nun hizmet binasının temeli atıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious