'Hiçbir çocuğu dağa çıkartmayacağım'

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, "Bu topraklarda doğup büyüyen hiçbir çocuğu eline silah alıp dağlara çıkartmayacağım. Hepsi buralarda olacak." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağar, Denizli'nin Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen "İktidara Yürüyüş Mitingi"nde Denizlilere seslendi. "Başbakan Ağar" sloganlarıyla miting meydanına gelen Ağar, sloganlara "Allah, neyi nasip ettiyse mutlaka olacaktır." şeklinde cevap verdi.

Türkiye'nin yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu ifade Ağar, iktidarın son bir işinin kaldığını, seçime giderek işi ehline vermek olduğunu belirtti. Türkiye'nin bugüne kadar çözülmesi lazım gelen meselelerinin üstesinden gelmenin heyecanı içinde olduğunu kaydeden Ağar, bugün Türkiye'de, siyaseti belirleyen, şekillendiren, söylediklerinin ardında, arkasında Türkiye'nin gündemi oluşturan yegane partinin DYP olduğunu belirtti.

BENİM KONUŞTUĞUM MİLLET ANLADI

Türkiye'nin temel ve büyük meseleleri olduğunu kaydeden Ağar, "Türkiye'nin Güneydoğusu'nda devam eden olaylarla ilgili ben çıkıp ortaya irade koyduğum vakit birileri sıcak odalarından, koltuklarından cevap vermeye çalıştılar. Yanlış mı anladınız dediler, sizin yanlış anlama hakkınız olur. Otuz sefer düşünmeniz lazım, ama millet, sokak anlamıştır bunu. Ben elbette, Denizli'de bir kere daha anlatmam lazım. Hayatı boyunca sıcak odalarda oturmuş, bir gram riske girmemiş, karga kanadı yolmamış insanlar benim ne demek istediğimi anlamazlar. Bu mücadelelerden geçen, gün geldiğinde alın teri, sıkıntıları paylaşan bir insan olarak, birlikte yaşama iradesini hep beraber müşterek sahibi olacağını haykırma zamanıdır." dedi.

Bu topraklarda doğup büyüyen hiçbir çocuğu eline silah alıp dağlara çıkarmayacağını söyleyen Ağar, konuşmasına şöyle devam etti: "Hepsi buralarda olacak. Uzun yıllar çalıştım ben, ben başkaları gibi şehit aileleri üzerinden siyaset yapmadım. Onların meselelerini her zaman ben çözdüm. Tarih şahittir, ama Denizli'de 111 şehit var. Mehmet Ağar, 112.si olmasın diye uğraşıyor. Türkiye'nin her yanındaki analar bizimdir, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ana evladı suçlu olsun istemez. Anaların feryatları, Mehmet Ağar'ın ciğerinde yankı bulur. "

Ağar, Türkiye'nin en büyük milliyetçiliğinin ülkeyi böldürmeyen milliyetçilik olduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin milliyetçiliğinin içinde husumet olamaz." dedi. Ağar, bin yıldır beraber yaşamış insanlarının arasında husumet olmayacağını kaydetti.

Türkiye'nin dünyanın bu coğrafyadaki en önemli varlığı olacağını kaydeden Ağar, "Kendi iç meselelerini çözdükçe, bölgenin dış meselelerini çözecek yegane gücün sahibi olacaktır" dedi

Daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk, daha fazla kardeşlik, daha fazla birliktelikle kendileri sağ olduğu müddetçe bu sınırları kimsenin değiştiremeyeceğini vurgulayan Ağar, "Bu ülkeyi kimse bölemez. Bu ülkenin büyüklüğüne kimse zede getiremez. Bizim iktidarımızda hiç kimse Türkiye sınırlarını küçük gösteren haritalar çizmeye cesaret edemez. Mehmet Ağar'ın iktidarı o haritaları sahiplerine yırtar, atar, iade eder. Çünkü bu topraklar 70 milyonun birlikteliğini, kardeşliğini, aynı hedef etrafında kilitlenmişliğini ortaya koyacaktır. Siyasette bir duvar yıkılmıştır. Bir perde yırtılmıştır. Artık gidip Batman'da, Diyarbakır'da, Kayseri'de başka konuşma devri bitmiştir. Batman, Diyarbakır'a ne kadar yakınsa, Denizli Diyarbakır'a o kadar yakındır. Ülkenin beraberliğini kimseye bozdurmayacağız. Kimse etnik köken üzerinden, milliyetçilik üzerinden siyaset yapamayacaktır." şeklinde konuştu.

DEMOKRASİ DIŞINDA ÇARE OLMAZ

Ağar, demokrasi dışı, tepeden inmeci bazı bakışların hükümete yönelik tavırlarında kendilerinin yanlış anlaşıldığını işaret ederek "Biz demokrasinin yanında tavır aldık. Biz hükümeti korumadık. Biz demokrasiyi koruduk. Biz 1946'yla başladığımız, demokrat misyonun bir tane bakış açısı vardır. Her şey demokrasi içinde olacaktır. Demokrasi dışında hiçbir çare olamaz. Millet gücünün dışında hiçbir güç olamaz. Milleti bugün inim inim inleten, yandaşıyla nimet paylaşan, devlet kaynakları üzerinden siyaset yapmaya devam eden bu iktidarı yenmeye Allah bu meydanlarda bize nasip edecektir." dedi.

BOĞAZINDAN HARAM GEÇEN BEMİN PARTİMDE BARINAMAZ

Ağar, iktidar partisinin siyaseti insanların gözünde bitiren siyasetçi, bürokrat, işadamı üçgenini bitireceklerini söylemelerine rağmen bunun çıkmazında boğulup kaldıklarını belirtti. Ağar, "Elinizde fırsat var, yüreğiniz yetiyorsa hırsızlıktan hesap sorun. Ama geliyorum, bu Türkiye'de siyasetten haramı ben kaldıracağım. Fukaranın, yoksulun kimsesizin tüyü bitmedik yetimin haklarını soracağız diye gelenler, kendilerinden hesap sorulacak hale geldiklerinden bilmem haberdarlar mı? İktidar sarhoşluğu böyledir. Ama bilesiniz ki, Türkiye'de yeni, tertemiz bir siyasetin kapağını açtık. Milletin helali üzerinden boğazından haram geçen hiç kimse bu partide hiçbir göreve gelemez." şeklinde konuştu.

DENİZLİ'NİN HAVLUSU KERKUK'TE, MUSUL'DA VE SÜLEYMANİYE'DE SATILACAK

Ağar, DYP'nin milletin kendisine yaptığı ikazın ne anlama geldiğini 2002 seçimlerinde gördüğünü belirterek, AB sürecini bu hükümetin beceriksizlikleriyle sıkıntı içine soktuğunu söyledi. Hataların hepsini gördüklerini ifade eden Ağar, konuşmasını şöyle tamamladı: "Gün, Türkiye'nin hakkını, hukukunu, Türkiye'nin anasının ak sütü gibi helal olan uluslararası haklarını koruma günüdür. Bugünün Türkiyesi yeniden birlikteliği, kardeşliği, yeniden büyüklüğü var edecektir. Türkiye'de insanlarımız, dağa çıkıp silah tutmasınlar, ovada olsunlar. Türkiye'nin her yerinde huzur olsun. Çocuğunu okutmuş olan, öğretmenini, polisini, memurunu gönderirken huzurlu olsun dediğimizde ne dediğimizi anlayamayıp husumet üzerinden siyaset yapmaya kalktılar. Onlar düşüne dursunlar, millet anladı. Yozgat'ın kaderi terk edilecektir dediğimde onu da anlamadılar, ama millet anladı. Bugün nasıl tekstili Denizli'de satıyorsak, yarın da bu havluyu nevresimi, Kerkük'te Musul'da, Süleymaniye'de satacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious