Hiçbir hastane depreme hazır değil

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, bugün başta İstanbul olmak üzere Türkiye'deki hiç bir hastanenin depreme hazır olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Marmara depreminin 7. yılını değerlendiren Işıkara, 17 Ağustosun Türkiye'ye çok acı bir ders verdiğini belirterek, ''Türkiye'de 7 yıl içinde hiç bir şey yapılmamış değil'' dedi. Milli Eğitim Bakanlığının, Türkiye genelindeki okulları gözden geçirdiğini, yeni okulların depremin gereklerine uygun yapıldığını anlatan Işıkara, depremin, eğitim programları içine girdiğini ifade etti.

Kızılay, Sivil Savunma Genel Müdürlüğünün de bu süreçte başarılı çalışmalar yürüttüğünü belirten Işıkara, ancak Sağlık Bakanlığının konuyla ilgili çalışmalarının yetersiz olduğunu savundu. ''Bugün başta İstanbul olmak üzere Türkiye'deki hiç bir hastane depreme hazır değil'' diyen Işıkara, hastanelerin depreme yapısal olarak hazırlanmasının yanı sıra diğer konularda da güvenli olması gerektiğini vurguladı.

Olası deprem durumunda hastane binası yıkılmasa bile içerideki tıbbi cihazların hasar görmesi halinde hastalara hizmet verilemeyeceğine işaret eden Işıkara, ''Sağlık Bakanlığı bu konuda ivedi olarak harekete geçmeli. 7 yıl içinde böyle bir adım görmedim'' diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANLARINA EK KAT TALEBİ

Vatandaşların hala deprem konusunda bilinçlenmediklerini, illerde belediye başkanlarına ''ek kat çıkılması'' talebiyle baskı yapıldığını anlatan Işıkara, buna direnen ve siyasi baskı altında tutulan belediye başkanları olduğunu söyledi. Işıkara, belediye başkanlarına, ''Oy kaybedin ama asla can kaybetmeyin'' dediğini aktardı.

Türkiye'nin kriz yönetimini de eleştiren Işıkara, kriz yönetiminin ''insanı enkaz altından nasıl kurtarırız'' yaklaşımı yerine, ''benim insanım enkaz altında nasıl kalmaz'' yaklaşımıyla hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Işıkara, Türkiye'nin afet yönetim stratejisinin de ''çok başlı'' olduğunu belirterek, bu çalışmaların, ''Türkiye Afet Yönetimi Müsteşarlığı'' adı altında tek elden yürütülmesi gerektiğini kaydetti. Mevzuatın da ''benim insanım enkaz altında nasıl kalmaz'' yaklaşımına göre yeniden gözden geçirilmesini isteyen Işıkara, ''Türkiye artık afet sonrasına değil, öncesine önem vermek zorundadır. Türkiye'nin yapmadığı bu'' dedi.

Prof. Dr. Işıkara, zorunlu deprem sigortasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin kanun haline getirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious