Hiçbir hükümet gerilim çıksın istemez

Hiçbir hükümet gerilim çıksın istemez.9284
  • Giriş : 04.07.2009 / 14:21:00

AK Parti İl Kongresi'ne katılmak üzere Yalova'ya gelen Bakan Mehmet Aydın, bir çay bahçesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gerilim siyaseti konusundaki soruya şu cevabı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ''Hükümet 7 senedir en büyük yatırımını demokrasiye doğru yönlendirmiştir'' dedi.

Bir gazetecinin ''CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'hükümetin gerilim çıkardığı' yönündeki sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Aydın, dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir hükümetin gerilim çıkartmak istemeyeceğini belirtti.

Aydın, prensip olarak hükümetlerin işinin var olan gerilimleri yönetmek olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Hiçbir hükümet gerilim çıksın demez. 7 senedir ben hükümetin içindeyim, hiçbir zaman 'aman bir gerilim çıksın' diye aklımızın köşesinden bir şey geçmedi. Ama demokrasilerde belli ölçülerde zaman zaman gerilimlerde oluyor. Demokrasi çok görüşlülüktür. Ama o farklılığın topluma çeşitli yollarla yansımasıdır. Yönetilebildiği sürece aslında belli bir düzeydeki gerilimi demokrasilerde beklemek mümkün. Ama durup dururken bir gerilim çıkartmak ülkeye vakit kaybettirir. Siyasete vakit kaybettirir. Siyasetçilere vakit kaybettirir. Bence gerilimden medet ummamak lazım.''

Türkiye'nin sivilleşme yönündeki eksikliklerini tamamlama yönünde bir adım attığını dile getiren Aydın,hükümet olarak demokrasinin önünde ne türden engeller varsa onu kaldırmanın görevleri arasında yer aldığını söyledi.

Aydın, bu eleştirilen konuların bir de yurt dışına yansımalarının bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''(Türkiye çok büyük bir adım attı) deniyor. Hükümet demokrasi istikametinde yürümek zorunda. Hükümet 7 senedir en büyük yatırımını demokrasiye doğru yönlendirmiştir. 7 senelik deneyimden sonra bize diyorlar ki, 'Avrupa Birliği (AB) ve reformlar konusunda eskisi kadar hızlı davranmıyorsunuz'. Bunun ardından böyle hızlı bir davranış ortaya konduğunda ise 'işte kurumlar şöyle oldu, kurumlar böyle oldu' diye eleştiriler var. Eleştirilere biz açığız. Demokrasi aynı anda bir eleştiri yönetimidir. Ama bu eleştirilerin sağlam bir zemine oturması lazım. Türkiye'de sivilleşme konusunda eksikliklerimiz varsa bunu tamamlamak zorundayız. İçine girmeye çalıştığımız AB ailesinde Türkiye'de var olan bir durum gibi bir durum yok. Onun için o çizgiye gelmeye biz de mecburuz. Bu yönde bir adım atılmıştır. Hukukçu arkadaşlarımızın söylediğine göre anayasaya bir aykırılık da yoktur. Önemli bir adım atılmıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*