Hıdırellez erkenden başladı

Hıdırellez erkenden başladı.20677
  • Giriş : 06.05.2008 / 08:34:00

Her yıl 5 Mayısı 6 Mayıs'a bağlayan gece ile başlayan Hıdırellez için Vanlılar sabahın ilk saatlerinde Akköprü Mahallesi'nde bulunan dereye akın etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahtlarının açılması için kızlar bu gece hazırladıkları gelinlik giymiş maketleri, çocuk sahibi isteyenler tahtadan yapılmış beşikleri, ev ve araba isteyenler maketleri dere kenarında bulunan yerlere mum yakarak bıraktı.

"Baht açma" olarak kutlanan Hıdırellez'in en önemli ziyaretçileri sabahın ilk ışıklarında gelen, iyi bir evlilik isteyen genç kızlar ile çocuk sahibi olamayan kadınlar oldu. Artık evlenmek ve hayırlı bir eş isteyen genç kızlar sabahın ilk saatlerinden itibaren Akköprü Mahallesi'nde bulunan Akköprü deresine akın etti. Evde tahtadan hazırlayıp süsledikleri gelini dere kenarına bırakan kızlar, dualar edip hayırlı kısmet diledi. Genç kızların yanında anneleri de onlar için ayrıca dualar okuyup namaz kıldı. Henüz anne olamayan genç kadınlar ise geceden hazırladıkları tahtadan yapılmış beşik ve içinde bebek maketiyle dere kenarlarına akın etti. Bunların yanında araba, ev, evlilik isteyen genç erkekler ve sağlık dileğinde bulunmak üzere gelen birçok vatandaş geldi.

İnsanların kıştan kurutuluşlarının bir işareti ve baharı karşılama, piknik yapma, stres atma, eğlenme, adak adama, dilekte bulunma gibi düşünceleri gerçekleştirme amacıyla gelenekselleşen 'bahar bayramı-Hıdırellez', bugün sabahın ilk saatlerinde kutlanmaya başlandı. İnanışa göre, Hıdırellez, Hızır ve İlyas Peygamberlerin her bahar başlangıcında buluşurlar. 6 Mayıs'a rastlayan günde ölümsüzlüğe erişmiş olan iki peygamber, Hz. İlyas ve Hz. Hızır, Hıdırellez günü buluşup görüşürler. Yerleşmiş geleneğe göre Hıdırellez gününde, bu buluşmayı ve baharın gelişini kutlamak için eğlenceler düzenlenir. Mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdırellez, Türkiye'nin hemen her köşesinde kutlanır. Hıdırellez gecesi Hızır'ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla, sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme gibi adetler de uygulanır. Hıdırellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılır.

Hıdırellez gecesi bereket vereceği inancıyla yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdırellez gecesi herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır'ın kendilerine yardım edeceğine inanılır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious