Hıdırellez kutlamaları yağmura rağmen devam etti

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Baharın gelişinin bayram havasında kutlandığı çok eski bir gelenek olan Hıdırellez, Domaniç-Karaköy'de yağmura rağmen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yağan yağmura rağmen etkinlikler çadırların altında da olsa devam etti.
Karaköy eşrafından Hacı Cemal Gündoğdu'nun organize ettiği Hıdırellez şenliğinde okunan Kur'an-ı Kerim ile yılın bereketli geçmesi için dualar edildi. Toprak saçlarda gözlemeler yapılarak ayranlarla şenliğe katılanlara ikramlarda bulunuldu. Şenliklere geleneksel kıyafetleriyle katılan genç kız ve erkekler programa renk kattı.

Anadolu Bacısı Aykız (Kız dedesi) hakkında bilgi veren türbedar Hacı Cemal Gündoğdu, "Anadolu'da Bacıyan-ı Rum olarak tanımlanan, dünyada kurulan ilk kadınlar birliğinin yani Anadolu Bacılarının 13. yüzyılda Domaniç'te yaşamış bir temsilcisi olduğunu, Türk kadınına sosyal, kültürel ve dini konularda yönlendirici rol üstlendiğini" vurguladı.

Hıdırellez şenliklerine katılan Karaköy Ertuğrul Gazi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Fidan, Hızır (A.S.) ile İlyas (A.S.)'ın buluştuğu, Hızır (A.S.)'ın oturduğu yerin yeşerdiği bugün, baharın başlangıcı olduğunu söyledi. Hıdırellez bayramı baharın başlangıcını temsil ediyor diyen Fidan, "Bu günde yapılan etkinliklerde aileler temiz havadan istifade etmek amacıyla gündüz mesire alanlarına çıkarlar. Bugüne has yemek kuzu veya oğlak dolmasıdır. Akşam ise evli çiftler kız tarafına misafirliğe gider. Ayrıca bekar erkekler kendi aralarında bazı mekanlarda toplanır, türkü söyler oyunlar oynarlar. Bekar kızlar ise evlerde eğlence düzenlerler." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious