Hido: "Milli sorumluluğum arttı"

Hido:
  • Giriş : 18.04.2008 / 17:36:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 17:53:26

Sekiz yıllık NBA kariyerinde en başarılı sezonunu geçiren Orlando Magic'in Türk forveti Hidayet Türkoğlu, bu durumun milli takıma karşı olan sorumluğunu arttırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hidayet, gelecek sezon All-Star'a seçilmeyi hedeflediğini belirtti.

Tele konferansta Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hidayet, başarısız oldukları Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndan sonra bireysel olarak yazın iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini söyledi:

Bu sezonki başarısında Orlando'nun yeni antrenörü Stan Van Gundy'nin de büyük rolü olduğunu belirten "yeni gelen antrenörün sisteminin bana çok uyuyor olması, bana şans vermesi etkili oldu. Bu sene, kariyerimde daha önce almadığım bir sorumluluk aldım" dedi.

Antrenörün ve takım arkadaşlarının güveninin, sahada daha rahat etmesini ve kendisine güvenli olmasını sağladığını ifade eden başarılı oyuncu, "bu da benim en iyi performansımı sahaya yansıtmamı sağladı. Bu seneki performansımı buna borçluyum" diye konuştu.

Milli takım forması altında ortaya koyduğu oyunun aynısını Orlando'da sahaya yansıttığını dile getiren Hidayet, "ben milli takımda her zaman oyunun bütününü oynamak isteyen biriyim. Hem sayı atabilen, hem takımı oynatabilen, hem ribaunt, hem müdafaa yapan bir oyuncu olmuşumdur. Yeni gelen antrenörle de bu şansı aldım ve benim için bunu NBA'de gösterme fırsatı oldu" dedi.

"Deneyimlerimi milli takımda paylaşacağım"

Hidayet, All-Star'a seçilememesi konusundaki soruyu ise "seçilememek insanı üzüyor, çünkü gayret gösteriyorsunuz, bir yerlere geliyorsunuz ve o şekilde ödüllendirilmek istiyorsunuz. Seçilmesem bile, çoğu otorite tarafından orayı hak ettiğim söylendi. Bu da beni mutlu etti. Bu yaz daha iyi çalışıp, önümüzdeki sene daha hazır gelip, inşallah ben de önümüzdeki yaz Phoenix'te olacağım" diye yanıtladı.

Hidayet Türkoğlu, Milli Takım ile ilgili görüşlerini de şöyle dile getirdi:

"Yıllarını milli takıma vermiş biriyim. Burada iyi oynayınca hemen milli takıma karşı sorumluluğum veya bakışım değişmeyecek. Hatta sorumluluk bilincim daha çok arttı diyebilirim, çünkü burada göstermiş olduğum performansı, oraya gelecek gençlerle de paylaşma fırsatım olacak. Elemelere de geleceğim. Eğer çağrılma durumum olursa seve seve geleceğim."

"Uzun bir play-off olacak"

Hidayet, NBA'de kendilerini uzun bir play-off süresinin beklediğini söyledi. Play- off'un çok ayrı bir atmosferde oynandığını vurgulayan Orlando Magic oyuncusu şunları kaydetti:

"Ben bunu gerek Sacramento Kings'te, gerekse San Antonio Spurs'de oynadığım zamanlarda gördüm. Gerçekten genç, ama tecrübeli bir ekibiz. Gerek Dwight Howard, gerek Rashard Lewis, gerek diğer oyuncular olsun, uzun süredir NBA'de oldukları için onlar da oyuncu olarak, konum olarak iyi bir yerlere geldiler. İnanıyorum ki uzun bir play-off süresi geçireceğiz."

Detroit Pistons ile geçen sezondan kalma hesaplarının olduğunu hatırlatan Hidayet, "takımda herkes bu seriyi bekliyor diyebilirim" dedi.

"Bir kontrat daha yapmayı düşünüyorum"

Hidayet, Türkiye'ye dönüp dönmeyeceği konusundaki soruyu, "ona daha karar vermedim. Burada bir kontrat daha yapmayı düşünüyorum. Kaç sene olacağını, dört mü, beş mi, bilemiyorum. Tabii ki sonuçta Türküm. Mutlaka bir zaman sonra Türkiye'ye döneceğim" diye yanıtladı.

Başarılı oyuncu, Türk takımlarının Avrupa'da başarı yakalaması konusunda ise görüşlerini şöyle açıkladı:

"İnsanı mutlu ediyor. Sonuçta birçok sporcumuz yurt dışında iyi performans gösteriyor. Bunun Türkiye'nin reklamı açısından çok iyi olduğunu düşünüyorum. Oraya kadar gelmiş bütün takımları kutluyorum. Gerçekten iyi bir sezon geçirdiler ve oraya gelmeyi hak ettiler.

"Önümüzdeki yıllarda yapılacak yeni yatırımlarla çeyrek final değil, finale çıkan, hatta şampiyon olmuş Türk takımları görürüz. Böylelikle Türk basketbolunun ne kadar geliştiğini herkes görmüş olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious