Hidrojenli piller geliyor

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Hidrojenli pillerle cepler bir ay şarj istemeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü Başkanı Nejat Veziroğlu, cep telefonlarına yüklenecek hidrojen enerjisiyle, telefonların bir ay boyunca şarj ihtiyacı duymayacağını söyledi

Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü ve Miami Üniversitesi UNIDO Milletlerarası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi Dünya Hidrojen Enerjisi Derneği Başkanı Nejat Veziroğlu, cep telefonlarına yüklenecek Hidrojen enerjisiyle, telefonların bir ay boyunca şarz ihtiyacı duymayacağını söyledi. 'Dünya Hidrojen Enerji Zirvesi'nin 2008 yılında gerçekleştirilecek 2. Dünya Zirvesi'nin ev sahipliğini yapmayı hedefleyen Bahçeşehir Üniversitesi'nde dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Veziroğlu, Türkiye'nin bugünkü enerjisinin yüzde 75'ini petrol, doğalgaz ve kömür olarak ithal ettiğini açıkladı.

AVRUPA'YA İHRAÇ EDEBİLİRİZ

Türkiye'nin kendi enerji kaynakları olan su, rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisini kullanarak ihtiyacı olan yakıtı üretebileceğini belirten Veziroğlu, "Türkiye su enerjisinin yüzde 25'ini, rüzgar enerjisinin yüzde 5'ini ve jeotermal enerjinin yüzde 50'sini kullanıyor. Bizler, bu oranlardan geriye kalan yüzdelerle hidrojen enerjisi üreteceğiz. Üretilen bu hidrojen enerjisi Avrupa'ya ihraç edilerek döviz kazanılabilir. Bu şekilde Türkiye 30- 40 yıl içinde hidrojen üretimiyle enerji ihraç eden bir ülke olacak. Bu da Türkiye'nin yaklaşmakta olan enerji krizini atlatarak kalkınmasını sağlayacaktır" dedi. Başbakanlığa bağlı bir 'Hidrojen Enerji Kurumu'nun kurulmasını önerdiğini hatırlatan Veziroğlu, BM Sınai Kalkınma Teşkilatı'na bağlı Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Merkezi'nin Türkiye'nin hidrojene geçişteki yol haritasını hazırladığını bildirdi.

Cep telefonlarına yüklenecek hidrojen enerjisiyle, telefonların bir ay boyunca şarj ihtiyacı duymayacağını ifade eden Veziroğlu, bunun için gerekli enerjiyi şeker pancarından üreteceklerini açıkladı. Veziroğlu, "Türkiye toprakları şeker pancarı üretimi açısından zengin bir bölgeye sahip. Pilot projelerimizin başında şeker pancarından enerji üretmek geliyor" diye konuştu. Hidrojen enerjisinin yangın çıkardığını ancak zehirlenmelere neden olmadığını anlatan Veziroğlu, hidrojenin yanınca su buharı çıkardığını ve doğalgaz ile petrolden daha emniyetli olduğunun altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious