Hıfzıssıhha'dan İzmir'e şok!

Hıfzıssıhha'dan İzmir'e şok!.8209
  • Giriş : 20.10.2008 / 20:00:00

İzmir İl Hıfzıssıhha Enstitüsü'nün, İzmir'in 30 değişik noktasından aldığı su numunelerinde 30 numuneden 20'sinde sınır değerlerin üstünde arsenik çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karşıyaka, Karabağlar, Konak, Menderes Menemen ve Narlıdere ilçelerinde farklı noktalardan su numuneleri alındı.

En yüksek arsenik değeri litrede 35.4 mikrogramla Çiğli Havaalanı Caddesi'nde çıkarken, Buca, Gaziemir, Konak'ın bazı bölümleri ve Menderes ilçelerinde 10 noktada arsenik değeri 2 mikrogram olarak ölçüldü.
Bornova'nın bazı bölgeleri, Bayraklı, Karşıyaka'nın bazı bölgeleri, Konak ilçesine bağlı Alsancak semtinin bazı mahallelerinde ve Menemen ilçesinde arsenik oranı 37-31 mikrogram olarak belirlenirken, Balçova ve Narlıdere'de arsenik miktarı 20-22.8 mikrogram arasında çıktı.

Güzelbahçe ve Konak ilçelerinin numune alınan bölgelerinde sudaki arsenik miktarı 13.5-18.7 mikrogram arasında ölçülürken, Menderes ilçesi, Konak ilçesinin bazı bölgeleri, Buca ve Gaziemir'de arsenik miktarı 10 mikrogram sınır değerin çok altında 2 oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şebeke suyundaki arsenik oranının sınır değerler üzerinde çıkmasıyla önce, kuraklık kaynaklı arsenik oranı yüksek olduğu anlaşılan Göksu ve Sarıkız su kuyularını kapatmış, ancak kesintilerin gündeme gelmesiyle, vatandaşın talebi üzerine yeniden bu kuyulardan kente su verilmeye başlanmıştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ve İzmir Valisi Cahit Kıraç, şebeke suyunun içilmemesi ve gıda bileşeni olarak kullanılmaması yönünde vatandaşı uyarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*