Hıfzıssıhha'ya yeni binalar

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Bazı binaları tarihi eser kabul edilen Hıfzıssıhha için yeni binalar yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkezde bir müzeyi dolduracak kadar çok, eski tıbbi cihaz bulunduğunu belirten Ertek, yeni binaların tamamlanmasının ardından şu anda faaliyet gösteren kampüsün Türkiye'nin ilk sağlık müzesi haline getirileceğini bildirdi.
Refik Saydam Hıfzıssıha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, 1928'de kurulan merkezde yeniden yapılanma çalışmalarını başlattıklarını bildirdi. Merkezde özellikle araştırma-geliştirmeye ağırlık verilmesi gerektiğini dile getiren Ertek, "Kurum misyonunu gözden geçirmek, görev alanını tanımlamak için çalışmalar yapılıyor" diye konuştu. Bu çerçevede yapılan toplantılarda bir yol haritası çıkartıldığını dile getiren Ertek, kurumun ismine yakışır yeni binalarda faaliyetlerine devam edeceğini belirtti. Ertek, inşaatına başlanacak yeni binalar için fizibilite çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Yapılacak yeni binalarla Avrupa standartlarında hizmet vermeye başlayacaklarını aktaran Ertek, kurumdaki bazı binaların tarihi eser kabul edildiklerine vurgu yaptı. Yeni binaların proje ihalelerine yakın bir zamanda çıkılacağını dile getiren Ertek, eski binaların ise sağlık-kültür merkezi haline getirilmesi için projelerinin bulunduğunu söyledi. Merkezde, bir müzeyi dolduracak kadar çok sayıda, eski tıbbi cihazların bulunduğunu ifade eden Ertek, projenin gerçekleşmesi ile Türkiye'nin ilk sağlık müzesine de kavuşacağını bildirdi.

Ertek, yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde enfeksiyon hastalıkları, kimyasallar-zehirlenmeler ve tüketici güvenliği ile ilgili departmanlar kurulacağını da açıkladı. Proje maliyetinin yaklaşık 200 milyon dolar olacağını kaydeden Ertek, Dünya Bankası kredileri ve AB'nin de desteğinin alınacağını aktardı.

HASTANE ENFEKSİYONLARI İLE İLGİLİ ÖZEL BİR BİRİM KURULDU

Hastane enfeksiyonlarını önlemek için geçen yıl bir yönetmelik yayınlandığını hatırlatan Ertek, bir ay önce de bu çerçevede bir birim oluşturduklarını kaydetti.

Söz konusu birimde hangi hastanede ne kadar ve hangi hastane enfeksiyonlarının görüldüğünü tespit edeceklerini belirten Ertek, bu verilerin Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne sunulacağını aktardı. Bu sayede konuyla ilgili ulusal bir veri tabanı da oluşturacaklarını söyleyen Ertek, "Hastane enfeksiyonlarını tamamen önlemek mümkün değil ancak azaltmak mümkün. El yıkama ile bu enfeksiyonlarım yüzde 30 azaltmak mümkün. Amacımız bunları minimuma indirebilmek" diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious