Hijyenik sütü destekliyoruz

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Tarım Bakanı Mehedi Eker, süt üretimi konusunda hijyenik süt üreten işletme sahiplerini teşvik ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bazı temaslarda bulunmak ve açılışlar yapmak için Kütahya'ya gelen Bakan Eker, Kütahya Valisi Osman Aydın'ı makamında ziyaret etti. Bakan Eker, burada, AB uyum yasaları çerçevesinde Türkiye'de üretilen sütlerdeki bakteri oranlarının standartların çok üzerinde olduğunun hatırlatılması üzerine, hijyenik süt üretimini teşvik ettiklerini dile getirdi. Eker, şöyle konuştu:

"Onlara prim veriyoruz. Ayrıca, eğer işletmeler hayvan hastalıklarından arınmış ise; yani bir işletmede vatandaşın ahırında hastalık yoksa, biz buna da destek veriyoruz, teşvik ediyoruz. Hayvancılıkla ilgili tam 17 çeşit destek ödememiz var. Yani yem ekiyor destek veriyoruz, buzağı alıyor destek veriyoruz, suni tohumlama yapıyor destek veriyoruz, bundan yavru elde ediyor destek veriyoruz, temiz süt üretiyor destek veriyoruz, buna benzer 17 çeşit destek veriyoruz."

Bunlardan birinin de; üründeki bakteri sayısı düşükse, üretici hijyenik süt elde ediyorsa, onlara da destek verdiklerini söyleyen Bakan Eker, "Bizim amacımız bunu, Türkiye'de süt işleme tesisi sayısının artmasını sağlamak. Bu şekilde daha modern tesislerde, daha hijyenik ortamlarda üretimin yapılmasını gerçekleştirmek ve böylece de AB ile rekabet edebilir hale gelebilmek amacındayız" dedi.

Bunların akşamdan sabaha olacak şeyler olmadığını vurgulayan Bakan Eker, "Bu bir kültür meselesidir. Tarım ve hayvancılık, sosyo-kültürel hayatla yakın ilişkilidir. Bunlar zaman içerisinde olacak. Bunları geliştirmek, hızlandırmak için de yapılacak olan çalışmalar var. Bunlardan biri teşvik ve destekleme politikalarıdır. Biz bunları hükümetimiz döneminde bugüne kadar görülmemiş şekilde artırdık. Bununla ilgili ikinci bir husus da eğitim politikalarıdır. Ona da hız verdik. Üçüncüsü de, medya aracılığıyla kamuoyu bilinci oluşturmaktır" diyerek sözlerine son verdi.

Kütahya Valisi Osman Aydın'ın çini pano hediye ettiği Bakan Eker, burada kendisine verilen brifingin ardından Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamında ziyaret etti. Başkan İça'nın özellikle gıda, tarım ve hayvancılık konularında istediği destekleri inceleyeceğini söyleyen Bakan Eker, ardından AK Parti İl Teşkilatı'nı ziyaret ederek partililerle biraraya geldi.

Cuma namazının ardından sırasıyla Altıntaş, Aslanapa, Pazarlar ve Simav ilçelerine gidecek olan Bakan Eker, buralarda bazı açılışları da yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious