Hikmet, Moskova'da mezarı başında anıldı

  • Giriş : 03.06.2007 / 12:56:00
  • Güncelleme : 03.06.2007 / 13:42:55

Hikmet Ran, ölümünün 44'üncü yılında Moskova'daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nazım Hikmet'in aralarında Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in de bulunduğu ünlüler mezarlığı olarak bilinen Novodeviçi'deki anma törenine, Mavi Gözlü Dev Adam filminde şairi canlandıran sanatçı Yetkin Dikinciler, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi, Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Ali İhsan Akıskalıoğlu, Rus-Türk Araştırmaları Merkezi (RUTAM) Başkanı Hakan Aksay ile çok sayıda Türk ve Rus vatandaşı katıldı.
Anma törenine olan katılımın önceki yıllara kıyasla çok daha kalabalık olduğu dikkati çekti.
Yeltsin'in mezarının hemen yanında bulunan şairin kabrine karanfiller bırakıldıktan sonra konuşmalar yapıldı ve şiirler okundu.
Nazım'ın küçük hayranlarından Serra Sezer'in şairin Rusça ve Türkçe birer şiirini okumasını ziyaretçiler uzun süre alkışladı.
Sanatçı Dikinciler de törende yaptığı konuşmada, Nazım'a duyulan ihtiyacın her geçen gün azalmadan arttığını belirterek, ''Nasıl ki her doğan bebeğin süte ihtiyacı varsa Nazım'a olan ihtiyaç da aynısı. Her geçen gün azalmadan artmakta'' dedi.
Nazım Hikmet'in arkadaşlarından Rus Raisa Vasilevna da Nazım ve eşinin mezarını sulayarak çiçek bıraktıktan sonra, şairle ilgili anılarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious