'Hikmet Fidan duruşması' ertelendi

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Kapatılan HADEP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan'ın öldürülmesi olayı duruşması sanık Fırat Karahan'ın Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden istenen raporu gelmediği için ileri bir tarihe ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski DEP kurucusu, HEP, DEHAP ve HADEP gibi partilerin de yöneticiliklerini yapan, ancak son dönemlerde PKK'nin izlediği politikaları eleştirerek örgüte muhalif olduğu için 6 Temmuz'da Diyarbakır'da öldürülen Hikmet Fidan cinayeti davasının dördüncü Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Davanın bugünkü otorumunda tutuklu sanıklar Fırat Karahan, Mehmet Veysi Akgönül ve tutuksuz yargılanan Mustafak Kemal Ok ile sanık avukatları Zülfü Dündar, Halis Akdemir katıldı. Fidan ailesinin avukatlığını üstlenen müşteki avukatı Mustafa Aladağ ve Fidan'ın oğlu Tarık Fidan duruşmaya gelmedi.

Geçen oturumda Fırat Karahan'ın Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde istenen raporu gelmediği için mahkeme heyeti duruşmayı 25 Temmuz tarihine erteledi.


Muhalif tavrı nedeniyle PKK tarafından infaz edilen Hikmet Fidan'ın davasına bakan avukatlar daha önceki 2 duruşmaya katılırken, son 2 duruşmaya mazeret bildirerek katılmamaları dikkat çekti.

Davanın, Fidan'ı öldürüleceği yere götürmek üzere otelden alıp götürdüğü belirtilen PWD adına silahlı eylemde bulundukları iddiasıyla haklarında "tehdit altında tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs etmek" iddiasıyla ömür boyu hapis cezası talep edilen tutuklu sanıklar Fırat Karahan ve Mehmet Veysi Akgönül ile tutuksuz yargılanan PWD üyesi olmakla suçlanan emekli öğretmen Mustafa Kemal Ok ve Mehmet Zeki Peker adlı toplam 4 sanığı bulunuyor.

Sanıklardan Fırat Karahan hakkında TCK'nın 302. maddesi uyarınca ömür boyu hapis, Mustafa Kemal Ok ile Veysi Akgönül hakkında ise TCK'nın 314. maddesi uyarınca 10'ar yıl hapis cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious