Hikmet Sami Türk'den saldırı açıklaması

Hikmet Sami Türk'den saldırı açıklaması.9876
  • Giriş : 29.04.2009 / 12:13:00

Bombalı saldırı girişiminden kurtulan, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk, saldırıyı değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk, AA muhabirinin olaya ilişkin sorularını yanıtlarken, tam derse girerken arkasından yaklaşan bir kişinin bombanın fünyesini çektiğini ve bir patlama olduğunu söyledi. Olaya önce korumalarının müdahale ettiğini, sonra da olay yerine jandarma ve polis ekiplerinin geldiğini kaydeden Türk, ''Sanıyorum kendisi hafif yaralı. Ambulans da burada bekliyor'' diye konuştu.

Hikmet Sami Türk, saldırganı görüp görmediği konusunda şunları kaydetti:

''Ben görmedim, arkamdaymış. Ben döndüğüm zaman yüzükoyun yerde yatıyordu. Bir metre arkamdaydı. Ben salona girdim, arkadan bomba patladı. Anladığım kadarıyla derse girerken, ya üzerime atlamak şeklinde ya da arkamdan bombayı atmak şeklinde bir suikast.

Vaktiyle buna benzer bir şeyi ben bakanlığım döneminde, Kartal Cezaevi'ni basın mensuplarına gezdireceğim sırasında yaşamıştım. Orada da gazeteci kılığında bir bayan üzerinde yine bomba düzenekleri ve canlı bomba olarak üzerime atlayacaktı. Ama o zaman polis son anda fark etti ve etkisiz hale getirdi. Yani patlatamamıştı. Şimdi ise bir düzenek patladı ama bana herhangi bir şey olmadı. Ben salona girdikten sonra, tam kapı girişinde patlamış oldu. Teknik bakımdan tam bilemiyorum. Polisler inceliyor.''

''ÖĞRENCİLERİME BENZEMİYOR''

Türk, saldırganın öğrenci olup olmadığı konusunda, ''Ne olduğunu bilmiyorum. Bir bayan. Benim öğrencilerime benzemiyor. Arkamı döndüğümde yüzükoyun yatıyordu. Yüzünü görmedim ama şişmanca bir bayan. Öğrencilerim arasında öyle birini hatırlamıyorum'' dedi.

Saldırganın yaralı olduğunun söylendiğini bildiren Türk, patlama sırasında çevrede hasar meydana gelmediğini, yaralanan da bulunmadığını kaydetti. Türk, olaydan kısa süre sonra fakülte binasının güvenlik gerekçesiyle fakültenin boşaltıldığını ifade etti.

Türk, saldırının neden yapılmış olabileceği konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

''Biliyorsunuz, bana karşı Hayata Dönüş operasyonundan sonra sürekli bir tehdit var. Daha önce de benzeri girişimler oldu ama sonuçsuz kaldı. Bu, en yakına gelip bir düzenek patlattı. Şimdiye kadarkiler o mesafeye yaklaşmadı, yakalanmışlardı. Ama şu anda bende herhangi bir şey yok. Ben iyiyim.''

''TERÖR EYLEMLERİNDEN HİÇBİR SONUÇ ALINAMAZ''

Gençlerin bu çeşit eylemlere yönelmesine üzüldüğünü dile getiren Türk, ''Terör eylemlerinden hiçbir sonuç alınamaz. Türkiye Cumhuriyetinin dayandığı temel ilkelere bağlı insanlar yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizim öğrencilerimizden olduğunu sanmıyorum. Tabii beni hedef alan terör örgütü var. Sanıyorum onun yandaşı veya onun elemanı olan biri. Öyle olduğunu tahmin ediyorum'' dedi.

Türk, ''kendisinin konumunda olan insanların bu çeşit olayları her zaman hesaba katmak zorunda olduğunu'' belirterek, ''Bu ilk değil, belki son da olmayacak ama bunlar bizi etkilemez'' diye konuştu.

Olaydan sonra öğretim üyesi arkadaşları ve öğrencileriyle bir arada olduğunu belirten Türk, fakültenin güvenlik nedeniyle boşaltıldığını anımsatarak, bugün artık ders işleneceğini zannetmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*