Hillary, ön seçimlerde büyük şok yaşadı

Hillary, ön seçimlerde büyük şok yaşadı.11505
  • Giriş : 04.01.2008 / 14:34:00

4 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde partilerin adaylarını belirleyeceği ilk önseçimler, Iowa eyaletinde yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokrat Başkan aday adaylarından Barack Obama ile Cumhuriyetçi Başkan aday adaylarından Mike Huckabee önseçimlerin ilk raundunda rakipleri karşısında farklı kazandı.

Demokratların güçlü başkan adaylarından New York Senatörü Hillary Rodham Clinton ise Iowa önseçimlerinde beklenmedik bir şekilde rakipleri Barrack Obama ve John Edward’ın gerisinde kaldı.
Iowa önseçimlerinde Demokrat başkan aday adaylarından Connecticut Senatörü Chris Dodd ve Delaware Senatörü Joe Biden Iowa önseçimleri sonucunda aldıkları yenilgi nedeniyle 2008 ABD başkanlık yarışından çekildiler.
Iowa önseçimlerinde Demokratların güçlü adaylarından New York Senatörü Hillary Rodham Clinton ise hiç beklemediği bir sonuçla karşılaştı. Clinton anketlerde başabaş gittiği Barack Obama’ya karşı yüzde 9 oranında daha az bir oy aldı. Demokrat adaylardan en genç başkan adayı Barack Obama ise dlegelerin oylarının yüzde 38’ini alarak büyük bir zafer elde etti.
Demokrat adaylardan John Edwards’da Obama’nın ardından aldığı yüzde 30 oy oranıyla seçmenleri karşısında güven tazeledi. Hillary Clinton ise aldığı yüzde 29 oy oranıyla Iowa önseçimlerinde büyük bir yenilgi aldı, diğer aday Bill Richordson ise Demokrat delegelerin oylarının sadece yüzde 2’sini alabildi.
Iowa önseçimlerinde Cumhuriyeçilerin galibi ise Arkansas Valisi Mike Huckabee oldu. Huckabee, oyların yüzde 34’ünü alarak, ilk önseçimlerde büyük bir zafer elde etti. Mitt Romney ise yüzde 25 oy oranıyla önseçim yarışının ilk raundunda ikinciliği elde etti, Cumhuriyetçilerin diğer adayları Fred Thompson ve John McCain aldıkları yüzde 13 oy oranıyla seçim yarışında hala var olduklarını isbat ettiler.
En büyük şoku ise 11 Eylül kahramanı ilan edilen New York eski Belediye Başkanı Rudy Giuliani yaşadı. Giuliani, Cumhuriyetçi delegeler in sadece yüzde 3,5’uğunun oyunu alabildi.

HILLARY CLINTON’A BÜYÜK ŞOK

Demokratların güçlü adaylarından New York Senatörü Hillary Clinton ise Iowa önseçimlerinde aldığı oy oranıyla adaylar arasında ancak üçüncü olabildi.
Hillary Clinton’a büyük şok olarak değelendirilen önseçim sonuçlarını değerlendiren Hillary Clinton taraftarları ise seçim sürecinde yolun henüz başında olunduğunu öne sürerek, ABD başkanlık tarihinde Iowa önseçimlerinde benzeri yenilgilerden sonra bir çok başkan adayının yolun sonunda Başkan olduğunu belirterek, ilk yenilginin şok bir yenilgi olarak değerlendirilmemmesi gerektiğini öne sürdüler. Bazı siyasi gözlemciler ise açık farkla Iowa önseçimlerini kazanan Illinois senatörü Obama’yı gecenin galibi, New York senatörü Clinton’i ise kaybedeni olarak ilan ettiler.
Hillary Clinton sonuçların belli olmasının ardından yaptığı konuşmada yarışın daha yeni başladığını belirterek sonucu fazla önemsemediğini söyledi.

BARACK OBAMA: "BU GECE TARİHTE BİR DÖNÜM MOKTASI"

Değişim slogan ile ABD tarihinin ilk siyah başkanı olmak için yola çıkan Demokrat aday Barack Obama ise Iowa önseçimleri zaferi sonrasında bir konuşma yaptı. Konuşması taraftarları tarafından sık sık alkışlala kesilen Obama, yapılmaz denilenin yapıldığını belirterek, "Bugünün hiç gelmeyeceğini düşünenler vardı. Bu gece tarihte bir dönüm noktasıdır, değişim için zaman gelmiştir" dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious