Hillary çekiliyor

Hillary çekiliyor.13094
  • Giriş : 05.06.2008 / 11:26:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 11:23:36

ABD Başkan adayı Hillary Clinton sonunda çekiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de Demokrat Partide başkan adaylığını Barack Obama'nın garantilemesinin ardından bile bir süre yenilgiyi kabul etmeyen Hillary Clinton, sonunda uğradığı baskıların neticesinde çekilmeye ve 4 Kasımdaki başkanlık seçiminde Obama'yı desteklemeye karar verdi.

Clinton'ın çekileceği haberlerinin medyada yer almasından birkaç saat sonra açıklama yapan Clinton'ın kampanyası, bu bilgiyi doğruladı.

Clinton'ın haberleşme direktörü Howard Wolfson, Hillary'nin cumartesi günü Washington'da kampanyasının görevlileri için düzenleyeceği bir toplantıda çekilerek Obama'yı destekleyeceğini açıklayacağını ve kampanyasına katkıda bulunanlara teşekkür edeceğini, partililere birlik çağrısı yapacağını söyledi.

Ancak bu gelişmenin ardından gelen gün içinde Clinton'ı destekleyen partinin kayda değer isimleri, Hillary'ye çekilmesi yönünde baskı yaptı. Medyadaki haberlere göre iki ayrı telekonferansta Clinton ile konuşan kendi taraftarı 8 senatör ve 20 kadar Temsilciler Meclisi üyesi, artık çekilme zamanının geldiği telkininde bulundu.

Hillary'nin, danışmanlarıyla da görüştükten sonra artık yarışı bırakma kararını aldığı belirtildi.

Cumartesi günkü toplantıda Hillary teknik olarak kampanyasını askıya aldığını ve başkanlık seçiminde Obama'yı desteklediğini duyuracak. Clinton böylece, olağanüstü bir gelişmeye karşı, partinin ağustos sonundaki kurultayında yapılacak seçimde adını adaylar listesinde tutma hakkını korumaya devam edecek. Ancak uzmanlar bunun teknik bir ayrıntı olduğunu ve cumartesi gününden itibaren Hillary'nin adaylığının fiilen sona ereceğini kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious