Hillary Clinton: Irak'taki ABD askerleri başarılı

  • Giriş : 21.06.2007 / 10:52:00
  • Güncelleme : 21.06.2007 / 11:04:54

Hillary Clinton, Irak'ta Amerikan askerlerinin başarılı, Irak hükümetinin başarısız olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin 2008 Başkanlık seçimleri için en güçlü adaylarından olan Hillary Clinton, Irak'ta Amerikan askerlerinin başarılı, Irak hükümetinin başarısız olduğunu öne sürdü.

Demokrat Parti'nin Başkan aday adaylarından eski Başkan Bill Clinton'ın eşi Hilary Clinton, Irak hükümetinin başarısız olduğunu belirtti. Clinton ayrıca ABD Başkanı George W. Bush'u kök hücresi araştırmaları ile ilgili vetosu nedeniyle kınadı.

Demokrat Parti'nin önde gelen Başkan adaylarından New York Senatörü Clinton, katıldığı "Amerika'yı geri almak" isimli konferansta, Irak'ta Amerikan askerlerinin başarılı olduğunu; ancak kendi ülkelerindeki insanlar için Irak hükümetinin önemli kararları alamayarak başarısız olduğunu öne sürdü.

Irak'taki Amerikan askerleri ile ilgili görüşünü ifade etmesinin ardından Demokrat Parti içinde "Pembe Kod" isimli bir grup Clinton'u yuhalayarak "Iraktan çıkın. Şimdi" yazılı pankart gösterdiler. Söz konusu pankartı gördüğünü dile getiren Clinton, kendilerinin de Irak'tan Amerikan askerlerini çıkartmaya çalıştıklarını vurguladı.

Diğer Demokrat partililer gibi Clinton da partilerinin "savaş-karşıtı" kesimleri tarafından baskı altına alınarak Amerikan askerlerini Irak'tan çekmeye zorlanıyor.

Bazı protestocular, Başkan Bush'un 2002'de Irak'a asker göndermek üzere senatoda yaptırdığı oylamaya Clinton'un olumlu oy kullanmasını ve bunun için hiçbir zaman özür dilemeye yanaşmamasını eleştiriyor.

Demokratik Parti 2008 Başkan adaylarından Senator Barack Obama da Irak üzerinden Clinton'a yüklenmeye başladı. Obama, Irak'taki savaşa karşı olmanın popüler olmadığı zamanlarda bile savaşa karşı olduklarını dile getirerek, kendilerinin Irak'a Amerikan askeri gönderilmeden savaşın bir hata olacağını vurguladıklarını hatırlattı.

Clinton, Çarşamba günü yaptığı konuşmada ayrıca, kök hücresi araştırmaları için federal finans yolunu açan yasayı veto etmesini eleştirdi. Bush'u ideolojiyi bilimin önüne koyması ile suçlayan Clinton, kendi başkanlığı döneminde kök hücresini yasaklayan yasaları kaldıracağına söz verdi.

Bilimsel olmayan anket sonucu Obama, başkanlık adaylığı için Demokrat partililerin yüzde 29 oyunu alırken, Edwards'ın aldığı yüzde 26 oyun ardından Clinton ancak üçüncü sırayı yüzde 17 ile alabildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious