Hillary Clinton: "Türkiye'de demokrasiden tarafız"

Hillary Clinton:
  • Giriş : 13.05.2008 / 08:28:00

Demokrat Parti başkan aday adayı Clinton, AK Parti hakkındaki kapatma davasını dikkatle takip ettiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kızı Chelsea'nin Anneler Günü münasebetiyle düzenlediği programa katılan Clinton, bir grup Türk'le sohbet etti. Parlamento'da çoğunluğu elinde bulunduran iktidar partisiyle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini kaydeden Clinton, "Bölgede yıldızı parlayan Türkiye'de demokrasiden tarafız, demokratik rejimi destekliyoruz. Bundan sonra daha net bir şekilde bu konunun üzerinde duracağım." şeklinde konuştu. New York Times'ın Pakistan'daki Türk okullarıyla ilgili manşetini okuduğunu da belirten Hillary Clinton, "Çok etkilendim." ifadesini kullandı.

4 Mayıs'ta yayımlanan haberde, gönüllüler tarafından dünyanın dört bir yanında açılan okulların, radikalizmin alternatifi haline geldiği vurgulanmıştı. Hillary Clinton'ın eşi, eski başkan Bill Clinton da, şubat ayında California'daki kampanya çalışmaları sırasında, ABD'deki Türklerin eşinin kampanyasına verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Hillary'nin kazanması halinde ABD-Türkiye ilişkileri oldukça gelişecek." şeklinde konuşmuştu.

Programda yaptığı konuşmada da anneliğin önemine değinen Hillary Clinton, Beyaz Saray'ı bir anneye emanet etmenin ülkenin de yararına olacağını savundu. Barack Obama ile arasındaki başkan adaylığı mücadelesinin bitmediğini ifade ederken, uzayan yarışın partide bölünmeye yol açacağı endişelerine de karşı çıktı. Sonuç ne olursa olsun aday belli olduktan sonra partinin birlikte olacağını söyleyen Clinton, "Her zaman iki kampanya arasında iletişim kanalları açık kaldı. Biliyorum ki ben de Senatör Obama da, yarış sonuçlandıktan sonra partinin birliği için çalışacağız." dedi. seçim kampanyasında yaşadığı zor günlere rağmen moralinin yerinde olduğunu belirten Clinton, Amerikan medyasının "yarış bitti, Obama aday" şeklindeki yaklaşımına göndermede bulunarak, "Eğer siz de keyif almak istiyorsanız, televizyonlarınızı kapatın ve medyaya kulak asmayın." diye konuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious