Hillary Clinton'a senatör engeli

Hillary Clinton'a senatör engeli.10238
  • Giriş : 20.01.2009 / 22:23:00

ABD Dışişleri Bakanlığı görevini alması öngörülen Hillary Clinton'a son dakika sürprizi. Bir üye Clinton'a itiraz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkanı Barack Obama'nın kabinesini oluşturan isimlerin büyük bölümünün bugün ilerleyen saatlerde senatodan onay alacak olmasına karşın, ABD Dışişleri Bakanlığı görevini alması öngörülen Hillary Clinton'ın söz konusu onayı bugün almayacağı belirtildi.

Senato çoğunluk lideri Harry Reid'in sözcüsü, Hillary Clinton'ın, Senato'dan bugün onay almayacak olmasının bir senatörün itirazından kaynaklandığını söyledi.

Reid'in sözcüsü Jim Manley, Cumhuriyetçi Parti Teksas Senatörü John Cornyn'in, Clinton'ın adaylığını oy birliğiyle onaylama yönündeki bir hareketi bloke edeceğini kendilerine bildirdiğini belirtti.

Bu engele karşın yapılacak oylamada Clinton'ın Senato onayını almasının beklendiği de belirtiliyor. Senato, Obama kabinesinin hemen tamamına, yemin töreninin yapıldığı gün içinde onay vermeyi planlıyordu. Senatör Cornyn'in ofisi ise bu duruma ilişkin yorum yapmadı.

Clinton'ın Senato onayını alarak ABD Dışişleri Bakanı olmasının ardından boşalacak New York Senatörlüğü koltuğuna, Obama'nın kampanyası için yoğun olarak çalışan Kennedy ailesinin bir üyesi Caroline Kennedy'nin oturması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*