Hillary Clinton'dan büyük gaf

Hillary Clinton'dan büyük gaf.11505
  • Giriş : 24.05.2008 / 08:23:00

Hillary Clinton battıkça batıyor. Yarışa neden devam ettiğini açıklarken çok büyük bir gaf yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Clinton, Obama'nın öldürülme ihtimalini göz önüne alarak adaylıktan çekilmiyor. Hillary Clinton yarışa neden devam ettiğini açıklarken 1968 yılında Demokrat Parti'de aday olan Kennedy'nin öldürülmesini örnek gösterdi.

ABD'de Demokrat Partinin başkanlık yarışında rakibi Barack Obama'nın oldukça gerisinde gitmesine karşın çekilmeye yanaşmayan Hillary Clinton, yarışa neden devam ettiğini açıklarken çok büyük bir gaf yaptı.

3 Haziranda son önseçimin yapılacağı South Dakota eyaletinde yayımlanan yerel bir gazeteye konuşan Clinton, mücadeleyi sürdürmesinin nedenlerine ilişkin tarihten örnekler verdi.

Clinton, haziranın kilit bir ay olduğuna işaret ederek, örneğin eşi Bill Clinton'ın, 1992'de Demokrat Partinin başkan adaylığını o yılın haziran ayında garantilediğini hatırlattıktan sonra gafını yaptı. Hillary, "1968'de de, Demokrat Partinin başkan adayı Robert Kennedy, haziranda suikastta öldürülmüştü" dedi.

Hillary Clinton'ın, bu sözüyle, Obama'nın da öldürülebileceğini mi ima ettiği anlaşılamadı. Ancak, bu sözlere kısa sürede büyük tepki geldi.

Obama'nın kampanyasından yapılan açıklamada, Clinton'ın sözünün çok talihsiz olduğu ve böyle sözlere bu yarışta yer bulunmadığı dile getirildi.

Hatasını anlayan Hillary de, bir özür mesajı yayımlayarak, yanlış anlaşıldığını savundu.

Obama, aldığı ölüm tehditleri nedeniyle, ABD'nin önemli kişilerinin ve bu ülkeye gelen siyasi konukların güvenliğinden sorumlu olan "gizli servis" tarafından korunuyor.

Robert Kennedy'nin ağabeyi eski Başkan John F. Kennedy de 1963'te uğradığı suikast sonucu öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious