Hillary Clinton'dan Erdoğan'a övgü

  • Giriş : 29.09.2007 / 10:35:00

Senatör Hillary Clinton, Başbakan Erdoğan'ın da katılarak bir konuşma yaptığı Waldorf Astoria otelinde Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen "Geleneksel Dostluk Yemeği"nde bir konuşma yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de Demokrat Parti'den başkan aday adayı senatör Hillary Clinton, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mevcudiyetinde güçlendiğini ve güçlenmeye devam edeceğini belirtti.
Senatör Hillary Clinton, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılarak bir konuşma yaptığı Waldorf Astoria otelinde Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen "Geleneksel Dostluk Yemeği"nde bir konuşma yaptı.
Senatör Clinton ikincisi düzenlenen dostluk yemeğine katılmaktan büyük onur duyduğunu belirttiği konuşmasında, iki ülke ve halklar arasındaki dostluk köprüsünün giderek güçlendiğini söyledi.
Yemeğe katılanlar arasında başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Türk hükümetinin değerli üyelerinin olduğunu belirten Hillary Clinton, "Başbakan Erdoğan'a teşekkür ediyorum, kendisinin mevcudiyetinde Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler güçlendi ve güçlenmeye devam edecek" dedi.
Eşi Bill Clinton ABD başkanıyken Türkiye'ye kızlarıyla birlikte geldiklerini hatırlatan Senatör Clinton, o zaman kendilerine gösterilen harika karşılamadan duyduğu memnuniyeti unutamadığını belirtti. Türkiye'yi Marmara depreminin hemen ardından da ziyaret ettiklerini söyleyen Clinton, pek çok Türk insanıyla tanıştıklarını ve acılarını paylaştıklarını söyledi.
Clinton'un, "first lady" sıfatıyla Beyaz Saray tarihinde iftar yemeği veren ilk başkan eşi olduğunu söylemesi, salondan büyük alkış aldı. Ramazan ayının ortak değerlerinin insanları bir araya getirdiğini belirten Clinton, insanların arasında farkılıklardan çok benzerlikler, ortak değerler olduğunun anlaşılması, farklılıklara da saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.
Konuşmasında merhum Ahmet Ertegün'den de söz eden Clinton, Atlantic Records'un kurucusu, aile dostları Ertegün'ün ABD'de "büyük bir esin ve başarı kaynağı" olduğunu, bu başarının ABD'de yaşayan Türk toplumunun katkılarını en iyi şekilde gösterdiğini dile getirdi.
"Ne Mutlu Türküm Diyene"
Dostluk yemeğinde, New York'un Brooklyn semtinin "Türk dostu" olarak bilinen belediye başkanı Maty Markowitz de kürsüye çıkarak, esprili bir konuşma yaptı.
Ceketinin yan iç cebinin üzerindeki "Sarar" markasınıgösteren Markowitz, Fenerbahçeli olduğunu söyledi ve "Bunlar daTürklüğümü kanıtlamak için yeterli değilse işte buyrun" dedi ve cebinden nazar boncuğu çıkardı.
Elindeki ses kayıt cihazından "Fenerbahçe Marşını" dinleten Markowitz, bu sırada salondakilere de "Türkiye, Türkiye" diye tempo tutturdu. Markowitz, konuşmasının sonunda "Ne Mutlu Türküm Diyene" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious