Hillary Clinton'dan Ermenilere mavi boncuk

Hillary Clinton'dan Ermenilere mavi boncuk .12032
  • Giriş : 25.01.2008 / 08:44:00

Clinton, başkan seçilmesi durumunda, 1915 olaylarınailişkin Ermeni iddialarını tanıyacağı sözünü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de, Demokrat Partinin en iddialı başkan adayı senatör Hillary Clinton, başkan seçilmesi durumunda, 1915 olaylarınailişkin Ermeni iddialarını resmen tanıyacağı sözünü verdi.
Clinton'ın Ermeni kuruluşlarına gönderdiği bu açıklama, Demokrat Partideki en güçlü rakibi senatör Barack Obama'nın aynı yöndeki duyurusundanbirkaç gün sonra geldi.
Başkan adayları arasında Ermeni tasarılarını en fazla destekleyen kişinin kendisi olduğunu kaydeden Clinton, ''başkan olarak'' kendisinin, 1915olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyacağını söyledi.
Clinton, halen Kongrenin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senatoda bekleyen Ermeni tasarılarının geçmesini desteklediğini de belirtti.
Clinton, senatörlüğü döneminde Senatoya sunulan Ermeni tasarılarını imzasıyla desteklemiş, ancak geçen ekimde Boston Globe gazetesininyöneticileriyle yaptığı bir görüşmede, Temsilciler Meclisindeki son tasarının geçmesi ihtimaline ilişkin kaygısını dile getirerek Ermenilerin tepkisinitoplamıştı.
Obama da geçen hafta sonu yaptığı açıklamada, başkan seçildiği takdirde Ermeni iddialarını tanıyacağını ve Kongrede halen bekleyen Ermeni tasarılarınıngeçmesini destekleyeceğini söylemişti.
Clinton ve Obama'nın son açıklamaları, Ermenilerin güçlü olduğu yerler dahil toplam 24 eyalette 5 Şubat ve öncesinde yapılacak başkanlık ön seçimleriyaklaşırken geldi.
Hillary Clinton'ın eşi eski başkan Bill Clinton ise görevde olduğu ekim 2000'deki son dakika müdahalesiyle, bir Ermeni tasarısının TemsilcilerMeclisinden geçmesini engellemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious