Hillary Clinton'ın çalışma kadrosunda genç bir Türk

Hillary Clinton'ın çalışma kadrosunda genç bir Türk.12181
  • Giriş : 25.11.2007 / 09:18:00

ABD başkanlık seçimlerinin güçlü adaylarından Hillary Clinton, çalışma kadrosuna genç bir Türk'ü aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollywood'da film şirketi sahibi olan ve aynı zamanda İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Gençlik Forumu'nun ABD temsilciliğini de yürüten Mehmet Çelebi, Clinton'ın listesine giren tek Türk olmayı başardı.

Hillary Clinton, listeye 3. sıradan yazdığı Çelebi ile birlikte 5 Şubat 2008'de en büyük rakibi Obama'ya karşı ön seçime girecek. ABD başkanlık seçimlerinde listeye giren ilk Türk olduğu öğrenilen Çelebi, Zaman'a yaptığı açıklamada, Clinton'ın Türkiye ile ilgili ilk vaadini aktardı: "Türkiye bizim için çok önemli. Seçilirsem ilk işim ABD karşıtlığına son verecek adımlar atmak olacak." Gelecek yıl 4 Kasım'da yapılacak ABD seçimleri öncesinde Demokratlar'da yarış iki aday arasında geçiyor. Senatör Barack Obama ile çekişen eski Başkan Bill Clinton'ın eşi Senatör Hillary Clinton'a yarışta daha çok şans tanınıyor. Clinton ve Obama, Demokratların adayı olabilmek için 5 Şubat'ta ön seçime girecek. Clinton'ın listeye aldığı isimlerden Mehmet Çelebi, Illinois eyaletinden listeye 3. sıradan girdi.

ABD'de yaşayan Müslümanların desteğini almak isteyen Clinton, Çelebi'den Türkler ve Araplar başta olmak üzere Müslümanlara yönelik çalışma yapmasını istedi. seçim kampanyası çalışmasına başladıklarını söyleyen Mehmet Çelebi, şunları söyledi: "Çalışmalarımıza başladık. Öncelikle gönüllüleri organize ediyoruz. Hillary Clinton ile eyaletlerdeki kampanyalara katılacağım. Müslümanlara Clinton adına hitap edip, onların desteğini isteyeceğim." dedi. Çelebi, bir süre önce ABD'de yaşayan Kürt asıllı Türk ve ABD vatandaşı Şah Doğan ile birlikte Hillary Clinton için yardım kampanyası yapmış, Türkler, Kürtler ve Arapların bir araya geldiği kampanyada 100 bin dolardan fazla para toplanmıştı. Listeye delege olarak giren Mehmet Çelebi, teklifi almadan önce hem Hillary hem de eski Başkan Bill Clinton ile görüştüğünü söyledi. Çelebi, Bill Clinton'ın şu değerlendirmelerde bulunduğunu ifade etti: "Bush yönetiminin hataları İran'ı Ortadoğu'da güçlü bir ülke yaptı. Öyle görünüyor ki İran, önümüzdeki dönemde daha aktif rol oynayacak. Türkiye ise ABD için 1 numaralı ülke haline gelecek. Unutmayalım ki, Türkiye, hem İran ile hem İsrail ile ilişki kurabilen tek ülke." ABD'deki Türk derneklerinde yöneticilik yapan Çelebi, Hollywood'da menajerlik yapan ilk Türk olarak da biliniyor. Çelebi, Kurtlar Vadisi isimli diziye ünlü Hollywood yıldızları Sharon Stone ve Andy Garcia'yı getirmişti. Çelebi, aynı zamanda İKÖ Gençlik Forumu'nun BM ve ABD temsilciliği ile Başbakan Erdoğan'ın İspanya Başbakanı Zapatero ile eşbaşkanlık yaptığı Medeniyetler İttifakı Projesi'nin uluslararası danışma kurulu üyeliğini yürütüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious