Hillary Clinton'un parası bitti

Hillary Clinton'un parası bitti.16653
  • Giriş : 07.02.2008 / 09:46:00

Hillay Clinton uzun bir başkanlık yarışına girdi ama tam ortasında 5 kuruşsuz kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de "Süper Salı" ön seçimlerinin ardından Demokrat Parti'nin başkan adaylığı için rakibi senatör Barack Obama ile uzun bir yarışa gireceği anlaşılan senatör Hillary Clinton'ın seçim kampanyasında para kalmadığı ve birçok kampanya görevlisinin, ücret almadan karşılıksız çalıştığı ortaya çıktı.

Clinton'ın kampanyasının haberleşme direktörü Howard Wolfson, açıklamasında, Hillary'nin geçen ay kampanyasına özel servetinden 5 milyon dolar ayırdığını doğruladı.

Obama Ocak'ta 30 milyon dolar bağış toplarken, Clinton'ın kampanyasının sadece 13.5 milyon dolar edinebildiği belirtildi.

Bu yüzden Obama, "Süper Salı" öncesinde, ön seçimlerin yapıldığı bütün eyaletlerde ilan ve reklam verebilirken, Clinton bu olanaktan yoksun kaldı.

EN ZENGİN OBAMA

ABD başkanlık seçimleri tarihinde maliyet açısından rekor kırması beklenen bu yılki yarışta Barack Obama, ülke çapında toplanan bağışlar açısından "en zengin" aday özelliğini taşıyor.

Öte yandan "Süper Salı" ön seçimlerinin ardından şimdiye kadar kazanılan toplam delegelerin sayısında Clinton, Obama'nın az farkla önünde gitmeyi sürdürüyor.

Associated Press ajansının verilerine göre Clinton, şimdiye kadar 1045 delege topladı. Obama'nın delege sayısı ise 960.

Demokrat Parti'de başkan adaylığını garantilemek için 2025 delegeye ulaşmak gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious