Hillary'nin baş stratejisti istifa etti

Hillary'nin baş stratejisti istifa etti.11505
  • Giriş : 07.04.2008 / 09:35:00

Hillary Clinton'ın seçim kampanyasını yürüten baş stratejisti Mark Penn istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Stratejist Penn'in istifası, Clinton'un karşı çıkmasına rağmen, Kolombiya ile bir serbest ticaret anlaşması imzalanmasına yardımcı olmak için görüşme yaptığı haberlerinin ortaya çıkmasının ardından geldi.

Mark Penn'le ilgili tartışma, Wall Street Journal gazetesinin geçen haftabaşı yayınladığı bir haberle başladı. Gazete, Penn'in, Kolombiya'nın ABD büyükelçisiyle bir görüşme yaptığını bildirdi. Kolombiya hükümetinin, Penn'den, ABD ile imzalanacak bir serbest ticaret anlaşmasının Kongre'den geçmesi için yardım istediği belirtiliyordu.

Penn, Halkla İlişkiler Şirketi Burson-Marsteller'in yöneticisi. Bu şirket, Kolombiya'yla iş ilişkisi içinde. Bu noktada, temel sorun, Hillary Clinton'ın, Penn'in imzalanması için lobi faaliyetleri yürüttüğü anlaşmaya karşı çıkması oldu. Penn bu nedenle, Demokratların ve sendikaların eleştirilerine maruz kaldı.

Mark Penn Cuma günü özür dilemiş, büyükelçiyle görüşmesinin hata olduğunu söylemiş ve bir muhakeme hatası yaptığını söylemişti. Ancak Penn'in süren tepkiler üzerine haftasonu istifaya karar verdiği bildiriliyor.

Eski baş stratejistin yine de Hillary Clinton için kamuoyu araştırmaları düzenleyeceği ve danışmanlık yapacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious