Hillary'nin kritik günü

Hillary'nin kritik günü.9232
  • Giriş : 31.05.2008 / 10:46:00

ABD’de Demokrat başkan adayı Hillary Clinton için hayati önem taşıyan Demokratların merkez komite toplantısı bugün yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçtiğimiz yıl, Florida ve Michigan, eyaletlerinde yapılacak Demokratların ön seçimlerini erken tarihe aldıkları ve bu yüzden partinin kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle cezalandırılmış ve bu eyaletlerin ön seçim sonuçlarının genel delege hesabına katılmaması kararını almıştı. Clinton’un itirazı üzerine bugün toplanacak olan Demokrat komite konuyla ilgili son kararını verecek.

Komitenin, Clinton’un itirazını kabul etmesi delege sayısında geride kalan Clinton’a, demokratların başkan adaylığı yarışında kalması için avantaj sağlayacak. Eğer iki eyaletteki önseçim sonuçları kabul edilirse, Clinton delege sayısında rakibi Obama’ya biraz daha yaklaşacak ve şansını süper delegelerin oy kullanacağı Ağustos ayında yapılacak, Demokratların kongresine taşıyabilme şansını elde edebilecek. Clinton’un, bugün yapılacak Demokratların komite toplantısından istediği sonucu alamaması durumunda ise mahkemeye başvuracağı iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious