Hilmi Güler'den ampul tavsiyesi

Hilmi Güler'den ampul tavsiyesi.9982
  • Giriş : 16.04.2008 / 18:47:00

Bakan Güler elektrik tasarrufu açısından beyaz eşyada A sınıfı aletlerin önemine vurgu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Güler, "Elektrik tasarrufu açısından beyaz eşyada A sınıfı aletler önemli. Akkor lambaları değiştirirsek 2 Keban Barajı kadar kar etmiş oluruz. Akkor lamba ile odayı ısıtıyoruz, sonra da klima ile soğutuyoruz” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, “Akkor lambaları değiştirirsek 2 Keban Barajı kadar kar etmiş oluruz” dedi.
TBMM AB Uyum Komisyonu, AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış başkanlığında toplanarak Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını tali komisyon olarak görüştü.

Milletvekillerinin tasarıyla ilgili çeşitli sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, Türkiye'nin enerji sektöründe AB mevzuatı kapsamında yapılması gereken düzenlemelerin yüzde 90'ına yakınını yaptığını, bazı konularda ise Birlikten ileride olunduğunu söyledi.

Müktesebat açısından geride kalan düzenlemeleri de kısa sürede tamamlamak istediklerini vurgulayan Güler, bazı konuların milli politikalar doğrultusunda tehir edildiğini ifade etti. “Arz güvenliği konusunda AB ile mutabıkız” diyen Güler, bakanlık olarak liberal politikaları hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini anlattı.

Güler, Türkiye'de sanayi başta olmak üzere şu anda çok verimsiz enerji tüketiminin olduğunu, sanayicilerin ucuz olduğu için ikinci el motor tercih ettiğini söyledi.

Tasarıyla, verimli olmayan sanayi ve ev aletlerinin satışının engellenmesi için 2 yıl geçiş süresi verildiğine dikkati çeken Güler, “Bu kapsamda çamaşır makinelerinin hangi grupta olduğunu iş başa düşünce öğrendim. Elektrik tasarrufu açısından beyaz eşyada A sınıfı aletler önemli. Akkor lambaları değiştirirsek 2 Keban Barajı kadar kar etmiş oluruz. Akkor lamba ile odayı ısıtıyoruz, sonra da klima ile soğutuyoruz” diye konuştu.

Türkiye'de enerji arz güvenliği politikalarını oluşturan kurumun EPDK olduğunu hatırlatan Güler, “Türkiye'de elektrik kesilince hesabını biz veriyoruz. Türkiye'de herkes arz güvenliğinden sorumlu olarak Bakanlığı görüyor. Tasarıyla arz güvenliği EPDK'dan alınıp, Bakanlığa verilecek” dedi.

Milletvekillerinin yenilenebilir enerji santrallerinin kurulacağı alanlarda çevresel etkilerin dikkate alınıp alınmayacağına ilişkin soruları üzerine de Güler, yenilenebilir enerjinin çevre dostu olduğunu belirtti.

Bu tür yatırımlar yapılırken mutlaka ÇED raporu istendiğini belirten Güler, buna örnek olarak Baku-Tiflis-Ceyhan boru hattını örnek gösterdi. Güler, “Bakanlık olarak bu konuda çok hassasız. Boru hattı yapılırken kuşların yumurta yaptığı yerlerde maliyet artışına rağmen güzergah değiştirdik. Bazı bitkilerin tohumlarını alıp, boru hattı döşendikten sonra toprağa yeniden ektik” diye konuştu.

301. MADDEYLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

Tasarının kabul edilmesinin ardından Komisyonda daha sonra TCK'nın 301. maddesinde değişiklik yapılmasını öngören teklifin görüşülmesine geçildi. Bu arada, Komisyon Başkanı Yaşar Yakış, saat 14.00'te başlayan toplantıya gelen gazeteci ve bazı MHP'li milletvekillerine, teklifin komisyona havale edilişinin üzerinden 48 saat geçmediğini, bu nedenle görüşmelere saat 16.00'da başlanacağını söyledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, teklifin komisyonlara havalesinde TBMM AB Uyum Komisyonunun bulunmadığını ifade etti. Bunun üzerine Yakış, kendi talepleriyle teklifi komisyonda görüşmek istediklerini, bu doğrultuda geçen Pazartesi günü Meclis Başkanlığına başvurduklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious