Hilmi Güler'den nükleer açıklaması

Hilmi Güler'den nükleer açıklaması.9750
  • Giriş : 24.02.2009 / 15:16:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral konusundaki değerlendirmelerin sürdüğünü belirterek, hazırlıklar bitince gündeme gelecek dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral konusundaki değerlendirmelerin sürdüğünü belirterek, ''oluşturulan komisyon bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Biter bitmez bu konudaki gelişmeleri Bakanlar Kurulu'na sunacağız'' dedi.

Ordu'daki temasları kapsamında Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaları ziyaret ederek ilgililerden bilgi alan Bakan Güler, sorunları dinledi.

Ziyaretler sırasında basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Bakan Güler, petrol aramalarıyla ilgili bir soru üzerine, yoğun şekilde arama yapıldığını bildirdi.

''Hem Güney Doğu'da, hem Karadeniz'de hem de Burdur yakınlarında sondajlar yapıyoruz'' diyen Bakan Güler, Burdur'daki kuyuda 6 bin 500 metre derinliğe inildiğini söyledi.

Diyarbakır yakınlarındaki aramalardan da umutlu olduklarını belirten Bakan Güler, orada şu an 2 kuyu açıldığını, çalışmaların devam ettiğini ve ciddi bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Bakan Güler, çalışmalardan umutlu olduklarını belirterek, ''İnşallah bu sayede ülkemiz hem petrol, hem doğal gaz bakımından dışa bağımlılığın kesilmesi noktasında önemli adımlar atacak'' diye konuştu.

Bazı çevrelerin ''yer altı kaynakları kullandırılmıyor'' şeklinde söylemleri bulunduğu ve bir sinema filminde de buna atıf yapıldığı yolundaki bir soru üzerine ise Bakan Güler, şunları söyledi:

''Biz bağımsız bir ülkeyiz. Bu konudaki gerekli çalışmaları uzun zamandır yapıyoruz. Ayrıca TPAO uzmanları 5 yıldır bu konu üzerinde sabırla çalışmalarını sürdürdüler. Ve gelinen noktada da artık bu çalışmaların meyvesini alacağız. Biz bağımsız bir ülkeyiz. O bakımdan bu konuda her hangi bir tereddütümüz yok.''

Nükleer santral yapımı konusunda gelinen noktayla ilgili bir soruya verdiği yanıtta bu konudaki çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Bakan Güler, şöyle dedi:

''Nükleer santral konusundaki değerlendirmelerimiz devam ediyor. Oluşturulan komisyon bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Biter bitmez de bu konudaki gelişmeleri Bakanlar Kuruluna sunacağız. Tabi bu noktadaki bütün yetkiyi oluşturulan komisyonumuza verdik. Onlar da çalışmalarını yakın bir tarihte bitirecek ve en kısa sürede kamuoyu ile paylaşacağız.''

Bakan Güler, bir başka soru üzerine ise Rusya ziyaretinde önemli görüşmeler yaptıklarını ifade ederek, ''Rusya'dan bir heyet önümüzdeki günlerde beni ziyaret edecek. Rusya ile doğal gaz alışverişimiz olduğu sürece bu ilişkilerimiz aynı seviyede devam edecek'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*