Hilmi Özkök: Bu insani bir faciadır

Hilmi Özkök: Bu insani bir faciadır.15821
  • Giriş : 05.01.2009 / 16:21:00

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını değerlendiren emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, İsrail'in orantısız bir güç kullanıldığını ifade ederek "Bu bir insani facia" şeklinde yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genel Kurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök memleketi Manisa'yı ziyaret etti. Vali Celalettin Güvenç tarafından Valilik binası önünde karşılanan Özkök Paşa'ya, Valilik makamı koridorunda içinde Mesir macununun da bulunduğu bir hediye pakedi verildi. Özkök Paşa, Valilik Özel Defteri'ni imzalamasının ardından İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özkök Paşa, "Bu konularda önemli bişey söylemek için bütün bilgileri bilmek lazım. Ben biliyorsunuz emekli bir orgeneralim. Sizler ne kadar takip ediyorsanız ben de o kadar takip ediyorum. Tabi bu harekatta bütün can veren insanlara çok üzülüyoruz. Hepsine Allah rahmet eylesin diliyoruz. Bu çok acı verici bir durum. Bütün Türkiye'nin gösterdiği reaksiyonu görüyoruz. Her yerde mitingler yapılıyor. Hükümetin bu konuda insiyatifleri var, bunları izliyoruz. Umarız ki kısa sürede bir ateşkes ilan edilir ve taraflar arasında bu gibi olayların tekrar etmeyeceği bir durum doğar." dedi.

İsrail'in orantısız bir güç kullandığını belirten Özkök Paşa, "Bir tarafın tayyaresi var, istihbaratı var, eğitimli askerleri var, öbür tarafın şeyleri var ama tabi bu işlerde sadece bir tarafı suçlamak, bir tarafı haklı bir tarafı haksız görmek biraz zor. Bu işin grileri de vardır. Yani iki tarafı da dikkate almak lazım. Her ülke bir harekatı yaparken belli riskleri, belli reaksiyonları göze alır ama bunun için de kendisi bazı sebepler ileriye sürmesi lazım. Bu inançlarını ortaya koyar. Bunlar da Güvenlik Konseyi'nde konuşuluyor, basında konuşuluyor. O bakımdan ben şu ülke haklı, bu ülke haksız demiyorum ama baktığımız zaman kullanılan kuvvetin oranı öbür taraf Hamas'a göre çok fazladır. Öyle orantısız bir güç." diye konuştu.

BU BİR İNSANİ FACİA

Dünya'nın tepkilerini şahsen yeterli bulmadığını açıklayan Özkök Paşa sözlerine şöyle devam etti: "Evet bir çok ülkeler bunu kınıyorlar ama sadece söz söylemekle veya kınamakla tabi iş bitmiyor. Ölen insanların yakınlarının acıları dinmiyor. O yaralılar özellikle; Düşünün şimdi hiçbirisine tam bir sağlık hizmeti götürülemiyor. Bu bir insani facia. Keşke böyle şeyler hiç olmasa dünyamızda ama malesef medeniyet ne kadar gelişirse gelişsin bu gibi şeyler ortadan kalmıyor. Çeşitli yerlerde bunları görüyoruz. Büyük acı duyuyoruz ama tabi napalım ki şimdilik bunları sadece izliyoruz. Bütün isteğimiz, bütün Dünya'nın gösterdiği reaksiyonla bu iş biran önce sona erdirilsin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*