Hilmi Özkök Paşa'ya yapılacak suikasti CİA durdurdu!

Hilmi Özkök Paşa'ya yapılacak suikasti CİA durdurdu!.13455
  • Giriş : 20.07.2007 / 20:09:00
  • Güncelleme : 20.07.2007 / 20:12:44

Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e yapılacak suikast CİA tarafından haber verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstihbarat daire başkanı ve Jandarma Genel Komutanı sukasti önledi.

Pazartesi günü piyasaya çıkacak olan Chronicle dergisinde Hilmi Özkök ile ilgili yazılan bir yazıda ilginç bilgiler yer aldı. Hilmi Özkök’ün hayat hikayesinin yer aldığı yazının sonunda Hilmi Özkök’ün görevi sırasında karşılaştığı zorluklara yer verildi.

Hilmi Özkök’ün “çok ciddi bir fiziki eylem” tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı belirtilen yazıda, bu bilginin CIA tarafından Emniyet İstihbarata bildirildiği, Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tümgeneral Fehmi Büyükbayram’ın yoğun çabaları ve aldığı önlemlerle tehlikenin ortadan kaldırıldığı belirtildi. Tümgeneral Büyükbayram’ın tehlikeyi önlemek için Özkök’ün yol güzergahını değiştirdiği ve yoğun güvenlik önlemleri aldığı belirtildi. İşte dergideki yazıda geçen ilginç bilgiler…

“2003 ve 2004 yılları hem Özkök Paşa için hem de Türkiye için zor yıllardı. Dört kuvvet komutanı ile emekli orgeneral Özkök ayrı düşmüştü.

Şener Eruygur, Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek paşalar ortak hareket ediyor, hükümete en azından muhtıra verilmesini istiyorlardı.

2003-2004 kışında Ankara adeta cadı kazanı gibiydi. Bütün herkes Jandarma Genel Komutanlığı ile Karakuvvetleri Komutanlığı Karargahında yaşanan hareketliliği konuşuyordu.

İşte tam bu günlerde, 3 Şubat 2004’te CIA, Ankara’daki üst düzey görevlisiyle istihbaratı uyardı. Özkök Paşa’ya karşı “çok ciddi bir fiziki eylem” yapılacaktı. Sabri Uzun’un başkanlığını yaptığı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı harekete geçti.

Eylem Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tüm general Fehmi Büyükbayram’ın da yoğun çabalarıyla sonuçsuz kaldı. Tümgeneral Büyükbayram, Özkök Paşa’nın kullandığı yol güzergahını değiştirecek, yoğun güvenlik önlemleriyle de girişimi akamete uğratan isim oldu. Yine aynı tarihlerde Hilmi Özkök’ün sağlığının bozulduğu dedikoduları yayıldı Ankara’da. Amaç Genelkurmay Başkanı’nı istifaya zorlamak veya sağlık raporuyla grevden ayrılmaktı. Özkök Paşa’nın bu girişimlere cevabı F-16’ya binip uçmak ve denizaltıyla dalmak oldu. Kendisini bertaraf etmek isteyenlere mesajını vermişti; “en zorlu koşullarda bile görev yapabilecek durumdayım!”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious