Hilmi Özkök'ü öldürmeye çalışmışlar

Hilmi Özkök'ü öldürmeye çalışmışlar.13455
  • Giriş : 27.07.2008 / 16:18:00

Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'ün bugüne kadar ortaya çıkmayan bir suikast girişiminden kurtulduğu Ergenekon iddianamesinde ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özkök'e 2. suikast planı

Ergenekon İddianamesi'nin satır aralarında ilginç ayrıntılar yer alıyor.

Operasyon kapsamında tutuklanan gazeteci Hayrullah Mahmud'a ait İstanbul Beşiktaş'ta bulunan adresinde yapılan aramada el konulan dökümanlar arasında ilginç bir bilgi yer aldı. 1'den 10'a kadar numaralandırılmış dökümanların '6.numaralı' belgesinde, bugüne kadar ortaya çıkmayan bir suikast girişimine yer veriliyor.

Özkök'ün Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu 2000-2002 döneminde Siirt'te öldürülmeye çalışıldığı bilgisinin yer aldığı notlarda şu ifadeler yer alıyor:

Bilgisi dışında korundu

"Özkök'ün başarılı olması istenmiyordu. Kıvrıkoğlu ve ekibinin emriyle Siirt'te birlik denetimleri sırasında helikopterine bir gün öncesinden parça sökülerek sabotaj yapılan ancak sabah teknisyen kontrolünde ortaya çıkmayan olay. Fakat bu olayı takip eden özel kuvvetler personeli Özkök gibi Ordu içerisinde para yemeyen ve temiz bir komutanın varlığının istenmesi sebebiyle kendi bilgisi dışında bu birim tarafından korumaya alınmıştır. Başına bu işler geleceği bilindiğinden dolayı bu personel görevli olmadıkları halde bu korumayı sağlıyorlardı. Bu koruma sırasında da helikoptere yapılan sabotajı tim personeli tespit etti ve sabah Özkök'ün helikoptere bineceği sırada bu tim personeli komutanı çekerek diğer helikoptere binmesini sağladı. Sabotaj yapılan helikopter kalkması sonrasında iki dakika sonra yere acil iniş yaptı."

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*