Hilmioğlu: "Hepimiz sonuçta yargıya güveniyoruz"

Hilmioğlu:
  • Giriş : 22.03.2008 / 01:13:00
  • Güncelleme : 22.03.2008 / 00:11:19

Hilmioğlu, "En önemlisi hukukun siyasallaşmaması. Hepimiz sonuçta yargıya güveniyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Ergenekon operasyonu kapsamında son olarak gözaltına alınanlarla ilgili olarak,konuştu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Ergenekon operasyonu kapsamında son olarak gözaltına alınanlarla ilgili olarak, "En önemlisi hukukun siyasallaşmaması. Hepimiz sonuçta yargıya güveniyoruz." dedi.

İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, İlhan Selçuk gibi isimlerin Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmasını değerlendiren Rektör Hilmioğlu, yargının bağımsız olduğunu ve herkesin yargıya güvenmesi gerektiğini dile getirdi.

Son zamanlarda Türkiye'de hukukla ilgili olaylar olduğuna işaret eden Rektör Hilmioğlu, "Bir partiye kapatılma davası açılmak üzere iddianame hazırlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti, hukuki süreç bir şekilde başlamış, hepimize düşen başta da siyasilere düşen en temel görev bu hukuki sürecin hiçbir şekilde etkilenmemesi. En önemlisi hukukun siyasallaşmaması. Hepimiz sonuçta yargıya güveniyoruz." şeklinde konuştu.

"Hukukun siyasallaşması durumunda tuzun dahi kokacağını" dile getiren Rektör Hilmioğlu, "O zaman hepimiz için, Türkiye için çok kötü olur. Herkesin hukukun siyasallaşmaması için üzerine düşen görevi yapması gerekir. Özellikle de siyasilerin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu son iddianameden sonra bir takım siyasilerin Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili açıklamaları hakikaten çok esef ve utanç verici." diye konuştu.

Parti kapatma ile ilgili açılan davanın bir iddia olduğunu ve gerçek olup olmadığına yargının karar vereceğini belirten Rektör Hilmioğlu, başlayan hukuki süreçte yargıyı, hakimleri, yargıçları baskı altında tutacak söylemlerden herkesin titizlikle kaçınmasını istedi.

Hilmioğlu, şunları söyledi: "Sonuçta yargı bağımsızdır ve Türk yargısına hepimizin güvenmesi gerekir, başka çaremiz de yok. Hukuki süreçleri etkileyecek baskı altında tutacak siyasal beyanatlardan siyasilerin kaçınması gerekir. Hele hele 'Ölüm en büyük gerçekliktir, başsavcı duysun' gibi son derece yanlış ve esef verici, utanç verici beyanatlar olarak görüyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious