Hilmioğlu'na göre YÖK Başkanı suç işlemiş

Hilmioğlu'na göre YÖK Başkanı suç işlemiş.8630
  • Giriş : 25.02.2008 / 14:01:00

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, üniversitede başörtüsü yasağının devam edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kılık kıyafetle ilgili anayasanın iki maddesinde değişiklik yapıldığını hatırlatan Rektör Hilmioğlu, "Anayasada yapılan bu değişiklikler yeterli değildir. Bunun uygulama alanı bulabilmesi için YÖK yasasında mutlaka ek 17. Maddenin değişmesi gerekir. Bu değişiklik henüz yapılmadı. Uygulama aynen devam edecektir." dedi. Pek çok üniversite rektörünün bunu defalarca söylediğini dile getiren Hilmioğlu, "Fakat bu değişiklikle ilgili siyasilerden bir tavır beklenirken YÖK başanının doğrudan kendisinden bir yazı geldi. Yazıda türbanın serbest olduğu belirtiliyor. Bu doğru bir şey değil. Kimse anayasadan almadığı bir takım yetkileri kullanamaz. Bu YÖK başkanının kişisel tavrı olmuştur. YÖK genel kurulu bile toplanmamıştır." şeklinde konuştu.

YÖK Genel kurulunun toplam 20 üyesi bulunduğunu dile getiren Hilmioğlu, bunların bir araya gelmeden bu tür yazılar gönderilmesini hukuksuzluk olarak nitelendirdi. Hilmioğlu, "Doğrudan YÖK başkanının imzası ile rektörlere gelen yazı tamamen hukuk dışı bir tavırdır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bireysel tavır ve davranışlar ile kimse hareket edemez. Sayın YÖK başkanı göreve geldiğinden beri mütemadiyen rektörler buna göz yumarsa serbest olur demişti. Şimdi bu yazıyı göndererek fiili durum oluşturuyor." dedi.

YÖK Başkanı'nın gönderdiği yazı ile anayasal bir suç işlediğini ileri süren Rektör Hilmioğlu, yapılacak yasal düzenlemelerin Anayasa Mahkemesi'nin onayından geçmesi halinde ancak uygulanabileceğini ifade etti. Hilmioğlu bu oluncaya kadar uygulamanın aynen devam edeceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious