Hilton otelleri 26 milyar dolara satıldı

  • Giriş : 04.07.2007 / 18:49:00

Amerika'nın en önde gelen finansal yatırım şirketlerinden biri olan Blackstone, Hilton otel zincirini 26 milyar dolara satın aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 Satış sözleşmesi, Hilton otellerinin 6 milyar dolarlık borcunu da ihtiva ediyor.

Blackstone Şirketi, Beverly Hills merkezli otel zincirini, hisse fiyatı başına 47,50 dolar ödeyerek satın alacak. Bu fiyat, Hilton Oteli hisselerinin 3 Temmuz Salı günü kapanış fiyatından yüzde 32 daha fazla.

Bu dikkat çekici satış, finansal yatırım şirketlerinin, otel şirketlerine sıklıkla talip olduğu bir döneme denk geldi. Harrah's Entertainment adlı dev otel ve kumarhane zinciri de Nisan ayında 17 milyar dolara Apollo Management ve Texas Pacific Grup tarafından satın alınmıştı. Satın almayı yazılı bir açıklamayla duyuran Blackstone, amaçlarının, küresel bir markaya sahip Hilton'ın adına ve mülklerine yeni yatırımlar yaparak daha da büyütmek olduğunu duyurdu.

TEXAS'TAN 'PARİS'E BİR MARKA

Hilton Otelleri, Conrad Hilton'ın 1919 yılında Texas eyaletinin Cisco şehrinde Mobley Hotel'i satın almasıyla kuruldu. 1930 yılında ilk lüks otelini El Paso'da açan Conrad Hilton, Puerto Rico'nun başkenti San Juan'daki Caribe Hilton otelini de açınca, dünyadaki ilk uluslararası otel zincirinin sahibi oldu.

Hilton otel imparatorluğu bünyesinde, Hilton otelleri dışında, Embassy Suites, Doubletree, Hampton Inn, Hampton Inn and Suites, Hilton Garden Inn, Conrad, Waldorf-Astoria Collection ve Homewood Suites gibi birçok otel ve motel markasını da bulunduruyor.

Dünya üzerinde, 343'ü şirket tarafından yönetilen otellerin, 2 bin 242'si ise "franchise" olarak verilmiş durumda. Şirket, 105 bin kişiyi istihdam ediyor. Hilton adının ekonomi dışında magazin dünyasında son yıllarda çokça bahsedilmesine neden olan ise, Conrad Hilton'ın torunu Richard Hilton'ın kızı Paris Hilton oldu. Özel yaşamındaki skandallarıyla magazin basınını oldukça meşgul eden Paris Hilton, imparatorluğun varisi konumunda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious