Hıncal Uluç yine Fener'e yüklendi

Hıncal Uluç yine Fener'e yüklendi.15045
  • Giriş : 07.07.2009 / 18:29:00

Usta kalem Hıncal Uluç, bugünkü yazısında Fenerbahçe'yi kızdıracak açıklamalarda bulundu. Uluç özellikle Yıldırım'a yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Usta kalem Hıncal Uluç, bugünkü yazısında Fenerbahçe'yi kızdıracak açıklamalarda bulundu. Uluç " Aziz Yıldırım'ın hedefi şampiyonluk olabilir, üst üste üç yıl şampiyon olamadığı için" dedi.

Hıncal Uluç, Fotomaç Gazetesi'nde Bülent Can ile yaptığı söyleşide şunları dile getirdi;

Galatasaray başarı için Avrupa'yı hedef seçti. Rijkaard'ı da bu nedenle getirdi. Zaten aksi olsa Rijkaard gelmezdi

* En büyük sorun Lincoln! Galatasaray'ın hâlâ oyun kurucusu yok. Arda kanatta çok başarılı. Oyun kurucu oynayınca başa düşüyor

* Sabri'nin yaptığı olayda suç, kafilenin başındaki Sezgin'dedir. Sabri taraftara ayakkabı atarken yöneticiler nerdeydi?

Galatasaray'ın Keita transferini nasıl yorumluyorsunuz? Bazı otoriteler bu futbolcunun Lyon'daki performansını yeterli bulmuyorlar. Gerçi Hagi de geldiğinde eleştirilmişti ama takıma büyük katkısı oldu. Sizin düşünceniz ne?

Galatasaray'ın zaten forvet olarak bir sıkıntısı yok.

Keita'nın hiç oynamadığını farz ederek söylüyorum, Galatasaray sıkıntı çekmez forvetten yana. Ama Keita'da yeteneklerini Hagi gibi, Popescu gibi 'artık bitti' dendiği bir dönemde konuşturursa faydalı olur. Lyon, Fransa'nın en başarılı takımlarından biri. Lyon, Keita'dan tam anlamıyla istifade etti mi? Zaten buradan çıkıyor tartışmalar. El elden üstündür. Hagi'yi Popescu'yu neredeyse emeklilikten toplayıp getirdi Fatih Terim. Rijkaard da Keita'yı kullanabilirse Galatasaray çok iyi bir futbolcu kazanmış olur.

Daha önceki bir röportajda "Adnan Polat, Rijkaard'ı getirerek Aziz Yıldırım'ın transferlerini ezdi" demiştiniz. Şimdi Keita'nın transferi de Galatasaray'ı daha mı öne çıkardı?

Galatasaray, Fenerbahçe'yi düşünerek transferleri yapıyorsa tabii ki üstünlük! Galatasaray orayı çoktan geçti. Yani Aziz Yıldırım'ın hedefi şampiyonluk olabilir, üst üste Üç yıl şampiyon olamadığı için. O kompleksleri duyabilir. Ama Galatasaray artık Türkiye Şampiyonluğu ile camiasını ve taraftarını tatmin edecek durumda değil. Zaten Galatasaray'ın Avrupa'daki başarısız sonuçlardan sonra Galatasaray'ın hedefinin doğrudan doğruya Avrupa olması lazım. Onun için Fenerbahçe'ye değil Avrupa'ya entegreli bir takım kurması lazım. Rijkaard'a yetki verilmesinin nedeni bu. Böyle bir hocayla başlamak Galatasaray'ın hedef olarak Avrupa'yı seçtiğini gösterir. Zaten aksi bir hedef olsaydı Rijkaard gelmezdi. Türkiye'de şampiyon olmak Rijkaard'ın kariyerine bir şey eklemez.

10 NUMARA KRİZİ

Galatasaray'ın eksik bölgeleri nereler?

Galatasaray'ın esas sorunu Lincoln. Galatasaray'ın hâlâ oyun kurucusu yok. Arda şimdi kanatta oynadığı zaman yüzde yüz başarılı oluyor, oyun kurucu olduğu zaman yüzde elliye düşüyor bu başarı.

Şimdi Arda'ya 10 numara verilecek bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

10 numara sembolik bir şey bunun verilmesine itirazım yok ama Arda'nın oyun kurucu olması ne derece Arda'ya ve Galatasaray'a yararlı olur şüpheliyim. Lincoln'den Galatasaray'a madem hayır yok ki bu geçen seneden belliydi, Galatasaray'ın bir 10 numara alması lazım.

Bazı otoriteler Galatasaray'da Hagi ile başlayan 10 numara tutkusunun şart olmadığını savunuyor. Futbol artık hızlı oynanıyor, durarak takımı yönetecek bir 10 numaraya tahammül yok deniyor. Bu görüşe katılıyor musunuz? Rijkaard'ın 4- 4-3'lük oyun düzeni içinde de 10 numara yok deniyor!

Bu görüşe katılmıyorum. Bütün dünya üzerindeki 4-4-3'lük oyun düzeni oynayan takımlara bakın onların kadrosunun içinde de takımı yöneten çok iyi bir 10 numara vardır.

Rijkaard bir kendisine Türk yardımcı verilmesine karşı çıkmış. Galatasaray'da, Fenerbahçe'de Daum'un altında çalışan Aykut Kocaman gibi bir Türk yardımcı hoca gerekli midir?

Ona benim bir itirazım yok... Ben de bir yere gitsem bana deseler ki 'Bir gazetenin başına geç.' Kendi güvendiğim arkadaşlarımdan kurmak isterim kadromu. Ama gönül isterdi ki Rijkaard ikna edilsin, genç Galatasaraylı hoca da orada yetişsin. Derwall'in yanında Denizli'nin yetiştiği gibi. Piontek'in yanında Fatih Terim'in yetiştiği gibi . Rijkaard'ın yanında da birisi yetişebilirdi. Demek ki Galatasaray yönetimi ikna edememiş.

SUÇLU SEZGİN

Her yıl yaptığı agresifliklerle dikkatleri çeken Sabri, sezonu erken açtı (!) Taraftarın kafasına krampon fırlattı. Sabri'nin bu tavırlarını nasıl yorumluyor sunuz?

Ordaki mesele Sabri değil. Mesele, Galatasaray'ı kafile başkanlığını menajer sıfatı ile yöneten Adnan Sezgin'dir. Ben gideyim de Sabri böyle bir şey yapsın! Ya da böyle bir şeye sebep olsun! Bak bakalım. Sen taraftarın futbolcuların etrafını çevirmesine, basmasına, onları taciz etmesine izin verirsen tabii ki her türlü olay çıkar. Onların içinde, vatan ve Galatasaray hasretiyle koşmuş kişiler de olabilir ya da başka amaç taşıyan provakatörler de. Sen bunları başarılı bir idareci olarak önceden sezeceksin, hissedeceksin ve böyle şeylere fırsat vermeyeceksin. Sabri taraftarla kavga ederken Galatasaray'ın yöneticileri nerede?

Galatasaray gençlerden kurulu kadrosuyla iki hazırlık maçı yaptı. Rijkaard "Gençler bana umut verdi" dedi. Siz de gençlerde umut ışığı gördünüz mü?

Rijkaard'ın gençlere çok meraklı olduğunu biliyorum. Böylece bir taşla iki kuş vuruyor. Genç elemanlar kazandırıyor futbola. Bu da bir antrenör için iyi bir şey. Antrenörün 'Ben şunları kazandırdım' iddiasının olması iyi bir şey. Şampiyonluk kazandırmak kadar önemli. Bu gençlerle de büyükleri elinde tutuyor. Onların kaprislerini önlüyor. Adama diyor ki 'Bak geliyor haa, Hıncal efendi hazır ol Ahmet geliyor!'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*