Hindistan, dünya rekoru kırdı

Hindistan, dünya rekoru kırdı.10863
  • Giriş : 28.04.2008 / 19:20:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 18:58:06

Hindistan'ın Uzay Araştırmalar Kurumu (ISRO) bugün tek taşıyıcı üzerinde 10 uyduyu birden fırlatarak dünya rekoru kırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Andra Pradeş eyaletindeki Sriharikota üssünden fırlatılan PSLV taşıyıcı 2 Hint yapımı ve 8 yabancı uyduyu başarıyla uzay yörüngelerine oturttu. Uyduların çoğunun Almanya ve Kanada'ya ait olduğu belirtildi.

Kuruluşunun 35. yılında olan ISRO, Rusya'nın sahip olduğu tek taşıyıcıyla en çok uydu fırlatan kurum unvanını aldı. Uzaya fırlatılmasından 15 dakika sonra ilk uyduyu yörüngesine bırakan PSLV, toplam 20 dakika içinde bütün uyduları yörüngesine ulaştırdı.

Yörüngeye ilk bırakılan Hint yapımı CARTOSAT-2 uydusu oldu. İlk uydunun yörüngeye bırakılmasından 45 saniye sonra ikinci Hint yapımı deneme amaçlı olan Indian Mini Satellite uydusu yörüngesine yerleştirildi.

İki uydunun bırakılmasından 100 saniye sonra, diğer uyduların 20'şer saniye arayla yörüngelerine bırakıldığı bildirildi. İlk bırakılan yabancı uydunun Japon uydusu CUTE, ve son yörüngeye bırakılan uydunun isen Alman yapımı RUBIN olduğu aktarıldı.

Yerel saatle 09:24'te fırlatılan PSLV aracının taşıdığı 10 uydunun toplam 820 kilo ağırlığında olduğu açıklandı. ISRO'nun geliştirdiği PSLV taşıyıcı aracının 230 ton (yaklaşık 50 fil) ağırlığında olduğu kaydedildi.

PSLV taşıyıcı aracının bugünkü başarısı ISRO için büyük önem arz ediyor. Bugüne kadar 16 yabancı ve 12 Hint yapımı uyduyu başarıyla yörüngelerine ulaştıran PSLV, Hindistan'ın ilk Ay keşif uydusu Cabdrayan 1'i de taşıyacak.

Hindistan geçtiğimiz aylarda da İsrail'e ait bir casus uyduyu uzaya fırlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious