Hindistan, orduya 26.5 milyar dolar ayırdı

Hindistan, orduya 26.5 milyar dolar ayırdı  .12519
  • Giriş : 03.03.2008 / 11:12:00

2008-2009 bütçesini açıklayan Hindistan Maliye bakanı Palaniappan Chidambaram, orduya ayrılan payın yüzde 10 artırılarak 26.5 milyar dolara çıkarıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bütçeyi sanayicilerle değerlendiren Chidambaram, bu yıl özellikle tarıma ve çiftçiye büyük önem verildiğini belirterek, sanayicileri özellikle kırsal bölgelere yatırıma çağırdı.

Hindistan sanayisinin her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken Chidambaram, kırsal kesimin sanayici için yeni bir potansiyel destek olabileceğini dile getirdi.

Bütçenin en çok konuşulan konularından olan askeri harcamalara da değinen bakan Chidambaram, enflasyonun artmasının bunda negatif etki yaratmayacağını kaydetti. Son altı aydır enflasyonun yükselerek yüzde 4.85 civarında seyretmesi ve buna rağmen orduya harcamaların artırılması Hindistan hükümetini 2009 seçimleri öncesinde sıkıntıya soktu.

Hint basınının seçim öncesi popülist bir bütçe olarak değerlendirdiği 2008-2009 bütçesinde özellikle tarım ve çiftçiye verilen iltimas dikkat çekti. Başbakan Manmohan Singh liderliğindeki Kongre Partisi hükümeti bu bütçe dahilinde fakir çiftçinin yaklaşıl 15 milyar doları aşan kredi borcunu da affedeceğini duyurdu. Hindistan'da her yıl binlerce çiftçi kredi borçlarını ödeyemediği için intihar ediyor.

126 YENİ SAVAŞ UÇAĞI

Bu yılki bütçesinde orduyu güçlendirmeye büyük pay ayıran Hindistan hükümeti 10 milyar dolara 126 yeni savaş jeti almayı planlıyor.

Geçen hafta Türkiye'ye gelmeden önce Hindistan'da temaslarda bulunan Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates'in Hint hükümeti ile savaş uçağı satışlarında Amerikan firmaların konumunu görüştüğü de dile getiriliyor.

Hindistan ayrıca gelecek 4 yıllık süre zarfında Rusya destekli Ordu ekipmanı, gemi, uçak gemisi, tank, ağır silah ve mühimmata 30 milyar dolar harcayacak.

Yeni Delhi Savunma Çalışmaları Enstitüsü eski direktörü Uday Baskar, hükümetin savunma ve Ordu için çok uzun bir listesinin olduğunu ve listedekileri her yıl düzenli olarak satın aldığını belirterek bu yıl ki harcamaların en büyük harcamalardan biri olacağını beyan etti.

Yeni Delhi Anlaşmazlık İdaresi Enstitüsü'nden Ajai Sani ise Hindistan'ın silah alım projelerinin bakanlık bürokratlarınca milli bir mesele olarak değil mali mesele olarak ele alınmaya başlandığını vurguladı.

Bu arada Hindistan'da hükümetin silah ve mühimmat alımına fesat karıştırıldığı gerekçesi ile birçok bürokrata dava açıldı. Hindistan yüksek mahkemesinde hala bakanlık bürokratları aleyhine açılmış 38 ayrı dava görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious