Hindistan,tercih yapamıyor

  • Giriş : 23.05.2006 / 00:00:00

Geçen hafta Hindistan hükümetinin katılmayı onayladığı TAP (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan) doğalgaz hattı projesi muhalefetin eleştiri hedefi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suçlamalar ve eleştirileri reddeden hükümet, bu kararın ABD baskısıyla ilgisinin olmadığını ancak ülkenin çıkarlarının gözetildiğini bildirdi.
Eleştiriler sonrasında Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı, hükümetin Türkmen doğalgazını onaylamasının İran doğalgazını reddettiği anlamına gelmeyeceği açıklamasında bulundu. Bu açıklamada, Hindistan'ın İran'dan gelecek doğalgaza da açık olduğu bildirildi
Hükümet kaynakları ise, İran doğalgaz hattının fiyat anlaşmazlıkları ve güvenlik sorunlarından dolayı askıya alındığını ancak, bu sorunların giderilmesi durumunda tekrar gündeme gelebileceğini bildirdi. Güvenlik meselelerinde ise, İran'ın nükleer sorunu ve doğalgaz hattının geçeceği Baluçistan'daki iç kargaşalar gösterildi.
Hindistan hükümeti, her şeye rağmen TAP projesinden vazgeçilmeyeceğini ve eğer İran doğalgaz hattı gerçekleşirse bunun bir artı olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious