Hindistan ABD ile İran kıskacında

  • Giriş : 24.06.2006 / 00:00:00

Hindistan hükümeti Amerika ile yapılan nükleer anlaşmanın ilk başta iki tarafça belirlenen taahhütlere bağlı kalması gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Meclis üyesi Tom Lantos hafta başında yaptığı açıklamada, Hindistan'ın İran'ın nükleer programı konusunda tarafsız ülkeler safında yer alması durumunda nükleer anlaşmanın tehlikeye gireceğini söylemişti. Yeni Delhi'nin açıklamasının ABD meclis üyesinin açıklamasının hemen ardından gelmesi uluslararası otoritelerce geri adım atma olarak yorumlandı.

Lantos açıklamasında Washington'un çabalarına rağmen Yeni Delhi'nin sorumlu bir ülke olarak davranmaması durumunda anlaşmanın tehlikeye gireceğini dile getirmişti. ABD Temsilciler Meclisi'nde gelecek hafta bir karar alınarak resmi olarak Yeni Delhi'nin desteğinin isteneceği bildirildi.

Hindistan ise şimdiye kadar temkinli davranarak İran karşısında sert açıklamalar yapmaktan kaçındı. Washington'dan tamamen kopmak istemeyen Hindistan aynı zamanda binlerce yıllık komşularıyla arasını bozmak istemiyor.

Hindistan'ın geleneksel olarak İran ile çok iyi ekonomik ve kültürel ilişkiler içinde olması Washington'u her zaman rahatsız etti. Uluslararası Atomik Enerji Ajansı (UAEA) tarafından yapılan oylamada Washington'u destekleyen Hindistan buna rağmen ABD yönetimini tam tatmin edememişti. Hindistan'ı tamamen arkasına almak isteyen Bush yönetimi İran ile her zaman iyi ilişkiler içinde olan Hindistan karşısında şimdi de nükleer anlaşma kozunu oynuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious