Hindistan Afrika'dan kötü

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Hindistan’daki çocukların Afrika’daki çocuklardan daha kötü beslendiği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hindistan Sağlık Bakanlığının UNICEF’in desteği ile yaptığı Ulusal Aile Sağlığı Araştırmasına göre, Hindistan’daki 3 yaş altındaki çocukların yüzde 45’i kötü besleniyor. Halbuki bu oran Sahra Altı Afrika’sında yüzde 35.
UNICEF Hindistan bürosunun çocuk gelişimi ve beslenme müdürü Werner Schultink, Etiyopya gibi ülkelerin çocukların beslenmesi bakımından daha iyi durumda olduğunu söyledi.
Hindistan’da çocukların beslenme düzeyinin Afrika’nın birçok bölgesinde olduğunun aksine gıda yokluğundan kaynaklanmadığını belirten Schultink, aksine çocukların beslendiği gıdaların kalitesi ve beslenme sıklığı ile ilgili olduğunu ifade etti.
UNICEF’in Hindistan’daki Sağlık Müdürü Marzio Babille ise kaynakların çok kıt olduğu Afrika’nın aksine Hindistan’ın bir ulaşım ağı ve bütçesi olduğunu, bu sorunları zamanında çözmek için büyük potansiyeli bulunduğunu kaydetti.

7 YILDA ÇOK AZ ŞEY DÜZELDİ
Son Ulusal Aile Sağlığı Araştırması, aynı araştırmanın yapıldığı 7 yıl öncesine göre Hindistan’da çocukların kötü beslenmesinde çok az bir düzelme olduğunu gösterdi. 7 yıl önceki araştırmada kötü beslenen çocukların oranı yüzde 47 idi, şimdi yüzde 45’e düştü.
Araştırmaya göre kansızlık çeken çocuk ve kadınların oranı 7 yıl öncesine göre daha da kötüleşti ve kansızlık çeken kadınların oranı yüzde 56’ya, 3 yaşın altındaki çocukların oranı ise yüzde 79’a çıktı.
Kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklara karşı aşılanan çocukların oranında ise 7 yıl öncesine göre çok ufak bir düzelme sağlandı. Bu çocukların oranı 7 yıl önce yüzde 42 iken şimdi yüzde 44’e ulaştı.
Hükümetin danışmanlarından ve kalkınma ekonomisi uzmanı Shiv Kumar, sonuçları yorumlarken, "Araştırma Hindistan’ın çocukları için çok az şey yaptığını gösterdi" dedi.
Kumar, "Hindistan’ın büyük övgü ve takdir aldığı muhteşem büyüme oranlarına rağmen kadın ve çocuk sağlığı ile kötü beslenmesi konularında hala çaba göstermediğini, sağlanan ilerlemelerin hayli yavaş olduğunu söyledi.
Hindistan gayri safi milli hasılası geçen üç yıldır yüzde 8 büyüyor.
Kumar, ulusal bütçenin sadece yüzde birinden azını kamu sağlığı için harcayan Hindistan’da, son araştırmanın bulgularının hükümet için bir "utanç ve ulusal öncelik olarak" görülmek zorunda olduğunu da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious