Hindistan da yağmura teslim!

Hindistan da yağmura teslim!.19292
  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Hindistan okyanustan gelen şiddetli Muson yağmurlarına teslim oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son 2 gün içerisinde şiddetli Muson yağmurları yüzünden Bombay ile Maharastra eyaletinde toplam 24 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bu sene normal zamanından iki hafta önce, haziranın ilk haftası başlayan şiddetli yağışlar tüm Hindistan'ı etkiledi. Yağmurlardan dolayı 150 kişi hayatını kaybederken, büyük maddi kayıplar oluştu. Son üç gündür tekrar hızlanan yağışlar Hindistan'ı yeniden etkisi altına aldı.

Yoğun yağış, Hindistan'ın ekonomik başkenti Bombay'da şehrin birçok yerinde su baskınlarına neden oldu. Şiddetli fırtına birçok ağacın devrilmesine ve bazı yerleşim yerlerinde maddi hasara yol açtı. Ayrıca dün öğleden sonra yaşanan gel-git sonucu deniz seviyesi 4 metre kadar yükselince şehir ulaşımının en önemli unsuru olan ve günde 5 milyon kişinin kullandığı iç hatlar tren seferleri iptal edildi. Su baskınları şehir trafiğini olumsuz yönde etkilerken yoğun yağış uçak seferlerinde 1-2 saat ertelenmelere sebep oldu. Yetkililer şehir genelinde yağışlar yüzünden son iki günde ölenlerin sayısının 10'u bulduğunu bildirdi.

Gel-git hareketinin yoğun yaşandığı Bombay'da geçen sene yağışlar sırasında su seviyesinin yükselmesi sonucu 500'e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Bu sene aynı şeylerin yaşanmaması için harekete geçen eyalet yönetimi tüm birimlerinin alarm durumunda olduğunu duyurdu. Kentte ayrıca ilk ve orta dereceli okulların yönetim tarafında tatil edildiği öğrenildi.

Halk geçen sene muson yağmurlarında 400'ü aşkın kişinin ölmesinden sonra bu sene yağışlarda korkulu anlar yaşıyor. Ofislerini erken terk eden birçok çalışan tren seferlerinin de aksaması sonucu istasyonlarda yoğun kalabalıklar oluşturdu. Geçen sene binlerce kişinin evini su basarken, taşıma araçlarının kullanılmaz hale gelmesi sonucu binlerce kişi de evlerine ulaşamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious