Hindistan Durga Puca Festivali'ni kutluyor

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Çok tanrılı inancın hakim olduğu Hinduizm'in en renkli festivallerinden biri olan Durga Puca tüm Hindistan'da kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polis, kutlama bölgelerinde özel gezici ekipler bulundururken bomba ihtimaline karşı da istihbarat çalışmaları yapıldığı bildirdi.

Özellikle Batı Bengal eyaletinde ve Hindistan'ın kutlanan Durga Puca festivalleri boyunca on binlerce 10 elli aslana binen Durga heykellerine tapınılıyor. Dünyayı şeytanın zulmünden Durga'nın kurtardığına inanan Hindular, Durga'yı kadın tanrıların anası olarak isimlendiriyor. Hindu mitolojisine göre olağanüstü güçleri ele geçiren Şeytan Kral Mahişasura dünya halkına eziyet ediyor. Bu eziyetler cennette bulunan tanrıların kovulmasına kadar gidince, büyük tanrılar güçlerini birleştirerek 10 elli üstün güçlere sahip bir kadın tanrıça olan Durga'yı oluştururuyor. Binek olarak da bir aslan kullanan Durga, Şeytan Kral ile girdiği savaşı kazanır ve dünya halkını barışa kavuşturuyor.

Başkent Yeni Delhi'de Durga Puca kutlamaları organize eden Anil Mukerci, bağışlar toplayarak bu kutlamaları düzenlediklerini ve Hindu halkın bu devrede bir araya gelmesini sağladıklarını dile getirdi. Mukerci şeytanın yenildiği bu günde verilecek en güzel mesajın barış olduğunu vurguluyor. 4 gün boyunca kutlanan Durga Puca Festivali'nde her gün değişik şekillerdeki Durga heykellerine taparak eğlenen Hindular festival sonunda Durga heykellerini nehirlere ve denizlere atıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious