Hindistan ineklerin ülkesi değil!

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Dünyanın 4. ekonomik gücü olarak kabul edilen Hindistan'a karşı 'ineklerin ülkesi' şeklindeki ön yargının kalkması istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir milyar 200 milyon nüfusu olan Hindistan'ın Türkiye için büyük bir pazar haline dönüşmesi gerektiğini söyleyen Hint-Türk İş Derneği Başkanı Yavuz Yeşilyurt, "Hindistan'da Sabancı ayarında yaklaşık 100 milyon insan var, kasti olarak aşılanan ön yargılara kanmayın" dedi.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) üyeleri ufuklarını açmaya devam ediyor. Üyelerinin ihracat hacmini yükseltmeyi hedefleyen BUTSO, sürekli gezi düzenliyor, eğitim seminerleri veriyor. Bu seminerlerin sonuncusunda dünyanın 4. büyük ekonomik gücü olan Hindistan masaya yatırıldı. Yaklaşık bir milyar 300 milyon nüfusu bulanan Hindistan'ın tüm özellikleri iş adamlarına anlatıldı.

Seminerde, Hindistan'ın üretimde dünya devleri arasında yer aldığı gibi tüketim potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çekildi. Türk işadamlarının henüz 20 yıl önce fark ettiği bu ülkeyle daha fazla ortaklık yapılması için Burdurlular ikna edilmeye çalışıldı. 1980 yılına kadar dış ülkelerle fazla ortaklığı bulunmayan Hindistan'ın 2005 yılı bütçe fazlası 160 milyar dolar. Enflasyonun olmadığı ülkenin yıllık büyüme hızı yüzde 7,8. Ortalama her 15 günde Amerikalı bakanlardan birini misafir eden Hindistan'ın Türkiye'ye yıllık ihracatı bir milyar 230 milyon dolar. Ancak Türkiye'nin Hindistan'a ihracatı sadece 220 milyon dolar. Bu durumu Türkiye'nin lehine değiştirmek isteyen Hint-Türk İş Derneği Başkanı Yavuz Yeşilyurt, ilk önce Hindistan'a karşı olumsuz önyargıların yenilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya devleri arasında yer alan Hindistan hakkında ön yargıların birileri tarafından maksatlı olarak oluşturulduğunu söyleyen Yeşilyurt, bunların aşılmasını istedi. Ülkede 150 çeşit dini inanç olduğunu ve hiç kimsenin birbirine karışmadığını vurgulayan Yeşilyurt, özellikle yabancı iş adamlarının el üstünde tutulduğuna dikkat çekti. Bir yıldan fazladır Hindistan'da yaşadığını bildiren Yeşilyurt, "Hindistan'da Sabancı ailesi seviyesinde 100 milyon insan var. Bunlara kaliteli mallar sunabilirsek ihracat sıkıntımızı kısa sürede aşabiliriz. Ülkedeki nüfusun yarısının kötü bir yaşam sürdüğü doğru, ancak onlar dini inançları gereği bunu yapıyor. Hindistan magazin programlarında gösterildiği gibi ineklerin ülkesi değil. Aksine sanayileşmesini tamamlamış, her türlü ürünün bulunabildiği ancak daha kalitelilerine ihtiyaç duyan bir ülke. Hindistan'ı bir kez olsun ziyaret eden, kendisine ortaklık kurmak isteyen Türk işadamlarımız pişman olmayacaktır" şeklinde konuştu.

4 yıldır Hyderabad'da yaşayan Mehmet Gül ise Türkiye'den Hindistan'a ihraç edilebilecek olan ürünleri anlattı. Ülkede enflasyonun bulunmadığını, bu yüzden ucuz işçilik imkânının fazlasıyla elde edilebileceğine dikkat çeken Gül, buraya yatırım yapılmasının akıllıca olduğunu aktardı. Yatırım oranının büyüklüğüne göre devletin 5 yıl hiç vergi almadığını vurgulayan Gül, "İkinci 5 yılda da vergi oranının yüzde 30'unu alıyor. Sigorta kavramı diye bir şey yok. Yatırımcı iş adamlarına arsalar daha ucuz veriliyor. Her bakımdan yatırıma açık bir ülke" dedi.

Gül, Türkiye'den Hindistan'a ihraç edilebilecek ürünleri ise şu şekilde sıraladı; Mobilya çeşitleri, salça, zeytin, zeytinyağı, şekerleme çeşitleri, mercimek, mermer, büyük kristal ürünler, fındık, kuru incir, elektrikli küçük ev aletleri. Gül, yatırım alanlarını ise otelcilik, turizm, yazılım, restoran, unlu mamuller, şekerleme, tekstil, demircilik, inşaat ve kimyasal fabrikalar olarak saydı.

Hindistan'a gitmediğini ve kendisinin de ön yargıları bulunduğunu söyleyen BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, bunların yıkıldığını bildirdi. Hindistan hakkındaki bilgileri seminere katılamayan iş adamlarına da ulaştıracağını dile getiren Keyik, "Bence herkesin gidip görmesi ve değerlendirmesi gereken bir ülke. İnşallah kısa bir süre sonra Hindistan'a gezi düzenleyebiliriz" diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious