Hindistan Nükleer Anlaşması oylanacak

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Başkan Bush'un imzaladığı Hindistan Nükleer Anlaşması bu ay ABD Senatosu'nda oylanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Hindistan'daki Büyükelçisi David Mulford, ABD senatosunun bu ay içinde Hindistan ile imzalanan nükleer anlaşmayı oylayacağını ve büyük ihtimalle onaylayacağını dile getirdi. Hindistan - ABD Ticaret Odası'nın başkent Yeni Delhi'de düzenlediği 3. Hindistan-ABD Ekonomik İşler Toplantısı'na ABD Büyükelçisi David Mulford, Hindistan Savunma Bakanı Pranab Mukherjee ile çok sayıda siyasi ve işadamı katıldı.

Toplantıda konuşan Mulford, Hindistan'ın dost bir ülke olduğunu ve Eylül ayı içerisinde nükleer anlaşmanın tekrar Amerikan senatosunda oya sunulacağı haberini aldığını vurguladı. Silahsızlanma lobisinin uğraşları sonucu bir türlü Senato'da oylamaya sunulamayan Hindistan-Amerikan Nükleer Anlaşması'na göre Yeni Delhi yönetimi 11 nükleer tesisini sivilleştirecek. Hindistan bunun karşılığında Amerika'dan nükleer enerji üretmek için Uranyum yardımı alacak. ABD Büyükelçisi Mulford, senatonun büyük bir çoğunluğunun Hindistan ile yapılan anlaşmayı desteklediğinin altını çizerken, oylamanın büyük bir çoğunlukla olumlu olacağına inandığını dile getirdi.

İki ülke Dışişleri yetkililerinin uzun süren görüşmeleri sonrasında anlaşmaya varılmış, metin Bush'un Hindistan ziyaretine kadar son imza noktasına getirmişti. Uluslararası toplum ile BM'nin desteklediği anlaşmalara göre, Hindistan nükleer tesislerini sivil ve askeri olarak ayıracak ve sivil nükleer tesisler uluslararası atom enerjisi kurumunun denetimine açık olacak.

1 Mart'ta ABD Başkanı George Bush'un Yeni Delhi ziyaretinde imzalanan anlaşma şöyle:

-Hindistan 22 nükleer santralin 14'ünü sivilleştirerek sivil ve askeri santrallerini birbirinden ayıracak.

- Sivil olarak adlandırılan santraller tekrar askeri amaçlı tesise çevrilemeyecek.

- Amerika elektrik üretme ve sivil amaçlı olarak kullanılacak sivil nükleer santrallere Uranyumdan üretilen nükleer enerji sağlayacak.

- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundan Hindistan'ın sivil nükleer tesislerine özel bir stat, vermesi istenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious