Hindistan ölü sayısı 150'yi geçti

Hindistan ölü sayısı 150'yi geçti.25093
  • Giriş : 28.11.2008 / 23:48:00

Hindistan'ın Mumbai kentinde önceki gün onlarca militan tarafından kentin çeşitli yerlerine düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 150'yi buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kentin büyük otellerinden Tac Mahal ve Trident/Oberoi ile bir Yahudi merkezinde Çarşamba gecesi çok sayıda kişiyi rehin alan militanlara karşı Hindistan güvenlik güçleri operasyonlar düzenledi.

Hindistan komandoları sabaha karşı Trident/Oberoi'de mahzur kalanlardan 39 kişiyi kurtardı.

Polis yetkilisi, bu kişilerden bazılarının yabancı uyruklu olduğunu kaydetti. Mumbai'deki iki oteli ve Yahudi merkezini kuşatan güvenlik güçleri öğle saatlerinde ise bazı kişileri rehin tutan teröristlere operasyon düzenlemeye başladı.

Trident/Oberoi Oteline giren Ulusal Güvenlik Muhafızları komandoları iki silahlı kişiyi öldürdü ve binanın kontrolünü ele geçirdi.

Mumbai Emniyet Müdürü Hasan Gaffur, Oberoi otelinde 24 ceset bulduklarını açıkladı. Bu cesetlerle birlikte Oberoi operasyonu sonrası saldırılarda ölenlerin sayısı da 143'e yükseldi.

Gaffur, saldırıya uğrayan diğer otel Tac Mahal'da ise silahlı bir kişiyle çatışmanın devam ettiğini söyledi.

Ortodoks Yahudi örgütü Chabad Lubavitch'in merkezi Neriman Evine akşam saatlerinde düzenlenen baskında ise 5 rehine ile 2 militanın öldüğü belirtildi.

Maharashtra eyaletinin Başbakan Yardımcısı R.R. Patil, eyaletin başkenti Mumbai'de değişik noktalara saldıran militanlardan 9'unun ölü, birinin canlı ele geçirildiğini bildirdi. Patil, çatışmalarda 15 güvenlik görevlisinin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Otellerden birinde mahzur kalan Türklerden sonuncusu da bugün kurtarıldı. Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Levent Dilman, Hindistan güvenlik makamlarının, Yasemin Erden isimli Türk vatandaşına ulaştığını ve vatandaşın güvence altında olduğunu belirtti.

Hindistanlı yetkililer bugün yaptıkları açıklamalarda, saldırılardan Pakistan'daki unsurların sorumlu olduğu yönündeki iddialarını yineledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee, batıdaki Jodhpur kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Mumbai'deki kanlı saldırıların arkasında gelen ilk istihbarat bilgilerine göre "Pakistan'daki bazı unsurların" bulunduğunu ileri sürdü.

Öte yandan Türkiye, Hindistan'ın Mumbai kentinde düzenlenen saldırılarda rehin alınan Türk vatandaşlarının salimen kurtarılmasını sağlayan Hindistan makamlarına şükranlarını sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*