Hindistan Saddam'ın idamını kınadı

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Arap televizyonlarının Saddam'ın idamını doğrulamasından sonra dünyanın dört bir tarafından değişik tepkiler gelmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hindistan Dışişleri Bakanlığı da önceden yaptığı açıklamada idam uygulamasının ertelenmesi gerektiğini duyurmuştu. Duyuruda idam kararının sadece Irak'ta değil bütün batı Asya'da ters tepkiye sebep olacağı dile getirilmişti.

Hindistan Komünist Partisi de yaptığı açıklamada Saddam'ın asılmasını kınarken bütün yargılama sürecinin de adil yapılmadığının altını çizdi. Komünist Parti milletvekillerinden Najma Heptulla kendisinin de Saddam'la defalarca görüştüğünü dile getirerek bu noktadan sonra her şeyin Irak halkının basiretinde olduğunu dile getirdi.

Hindistan diplomatlarından Gopalaswami Parthasarhy ise Saddam'ın idam kararının Irak'ta iç savaşa sebep olabileceğini dile getirdi. Parthasarhy, Saddam'ın idam kararının bölgedeki Şii isteği olduğunun ve bunun mezhep çatışmasını tetikleyeceğinin altını çizdi.

Saddam'ın idamının Kurban bayramına denk gelmesi ise kafaları karıştırdı. Himdistan medyası, Irak kanunlarına göre Hac mevsiminde idam kararının infaz edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious