Hindistan uzaya astronot yollayacak

Hindistan uzaya astronot yollayacak.14159
  • Giriş : 24.02.2009 / 10:08:00

Hindistan, uzaya kendi imkanlarıyla astronot gönderme planını hayata geçirmek amacıyla uzay projesine 2,5 milyar dolar kaynak ayırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hindistan Uzay Programı sözcüsü S. Satish kararı memnunla karşıladıklarını belirtti. Federal kabine bu kararı onaylarsa, Hindistan birkaç yıl içinde uzaya iki astronot gönderecek ve ABD, Rusya ile Çin'in ardından bu alanda dördüncü ülke olacak. BBC'nin haberine göre kararın Bakanlar Kurulu'nda herhangi bir muhalefetle karşılaşması beklenmiyor.

Uzay Programı'nın sözcülerinden S. Satish, 2015 yılında uzaya, yörüngede yaklaşık bir hafta kalacak iki astronot göndermeyi hedeflediklerini kaydetti. Sözcü, öncelikle astronotların eğitileceğini ve bir kapsül inşa edeceklerini aktardı.

Şimdiye kadar sadece bir Hintli uzaya gidebildi. Rusya'nın 25 yıl önce uzaya gönderdiği bir araçta Hintli astronot Rakeş Şarma da vardı. Hindistan'ın komşusu Çin, son yıllarda dünyanın farklı noktalarından uzaya uydu fırlatmak isteyenler için hesaplı ve güvenilir bir seçenek haline geldi.

Hindistan hükümeti Pekin'le uzayda bir rekabet içinde olmadığını söylese de, birçok Hintli, Çin'in gerisinde kaldıklarına inanıyor ve Hindistan'ın uzay çalışmalarında Çin'e alternatif olabileceğini düşünüyor.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*