Hindistan uzaya çıktı

Hindistan uzaya çıktı.10176
  • Giriş : 23.10.2008 / 14:15:00

Hindistan'ın ilk insansız uzay aracı Çandrayaan-1'in durumunun iyi olduğu ve Dünya çevresinde 5. turunu atmakta olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hintli yetkililer, Andra Pradeş eyaletindeki Sriharikota'dan dün sabaha karşı fırlatılan uzay aracının tüm göstergelerinin normal olduğunu ve 6,5 saatte bir Dünya çevresindeki turunu tamamladığını belirttiler.

1380 kilo ağırlığındaki uzay aracının kontrol merkezinin tüm komutlarına yanıt verdiğini söyleyen yetkililer, bugün planlanan ilk yörünge manevrasının da başarıyla tamamlandığını ve uzay aracının pozisyonunun "440 Newton" ateşlenerek ayarlandığını kaydettiler.

Dünya'dan 225 kilometre uzakta bulunan uzay aracının, 10-12 gün sürecek manevralardan sonra 3 Kasımda Ay yörüngesine girmesi, 8 Kasımda da Ay'dan 100 kilometre uzaklıktaki nihai yörüngeye oturması öngörülüyor.

Hintli yetkililer, her şey yolunda giderse 15 Kasımda da deneyler yapmak üzere Ay yüzeyine bir sonda bırakılmasını hedeflediklerini belirttiler.

-ÇANDRAYAAN-1'İN GÖREVİ UZUN, KARMAŞIK VE ÖNEMLİ-

Bu arada, insansız ancak görevi uzun, karmaşık ve önemli olan Çandrayaan-1, Ay'ın ilk olarak 1994'te jeolojik haritasının başarılı bir şekilde çıkarıldığı Amerikan Clementine Derin Uzay Programı'nın ayak izlerini takip edecek.

Hint uzay aracı, geleceğin pratik, ucuz ve güvenli yakıtı olarak görülen ve fosil yakıtların yerini alabilecek sınırsız füzyon enerjisinin elde edildiği, nadir bulunan "helyum-3" izotopunu, Ay'ın yakın yörüngesinden arayacak.

Bilim adamları, Ay yüzey kabuğunda Dünya'dakinden çok daha fazla ve kolay ulaşılabilir helyum-3 rezervleri olduğunu düşünüyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*