Hindistan ve Pakistan'da sular ısınıyor

Hindistan ve Pakistan'da sular ısınıyor  .12519
  • Giriş : 27.02.2008 / 16:20:00

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Muhammed Efzal Tahir, Hindistan'ın nükleer füze denemesinin bölgede yeni bir silahlanma yarışını başlatabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tahir, Pakistan'ın resmi ajansı APP'ye yaptığı açıklamada, Hindistan'ın dün gerçekleştirdiği nükleer başlık taşıma kapasiteli denizaltı balistik füzesi denemesini, "çok ciddi bir mesele" olarak nitelendirdi. Tahir, Hindistan'ın amacının denize nükleer silah konuşlandırmak olduğunu savundu.

Pakistan Donanmasının, Hindistan'ın füze geliştirme programını takip ettiğini ve denizaltı füzesi denemesinin etkisine karşı koymak için gerekli adımları atacağını ifade eden Tahir, yeni füze denemesi yapmanın tüm bölgeyi etkileyeceğini de kaydetti.

Hindistan dün 700 kilometre menzili bulunan K-15 kod adlı bir denizaltı balistik füzesini denemişti. Hindistan, 1974 ve 1998 yılları arasında 100-150 arasında nükleer savaş başlığı taşıyan Agni füzeleri denemesinde bulunmuş, benzer silahlara sahip Çin ve Pakistan'a gözdağı vermişti. Karşılıklı yarış sebebiyle Çin, Hindistan ve Pakistan tüm Güney Asya'yı tehdit edecek miktarda nükleer silah sahibi oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious