Hindistan'da 60. yıl kutlamaları

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Hindistan,15 Ağustos 1947'de ilan ettiği bağımsızlığının 60. yıl dönümünü törenlerle kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu sabah yerel saatle eski padişahların halka hitap yeri olan tarihî Kızıl Kale'den halka hitap eden Hindistan Başbakanı Manmohan Singh teröre vurgu yaptı. Dünyanın terör belasından çok çektiğinin altını çizen Singh, Pakistan'a atıfta bulunarak devletlerin bünyesinde bulunan bazı urlardan kurtulmaları gerektiklerini dile getirdi.

Garamchand Mohandas Gandi ve Hindistan bağımsızlık liderlerinin uzun bir süreçteki "Şiddetsiz Mücadele"sinden sonra Hindistan ve Pakistan, İngiliz Krallığından ayrılarak bağımsızlarını ilan etmişlerdi.

1947'ye kadar Hint yarımadasında "Böl ve Yönet" politikası güden İngiliz idaresi ikinci dünya savaşında zor anlar yaşayınca Hint yarımadasından ayrılmak zorunda kalmış ve geriye Pakistan ve Hindistan diye iki ülke bırakmıştı. 1947'deki ayrılmanın ertesinde dünyanın en büyük insan göçü yaşanmış ve milyonlarca insan Pakistan'dan Hindistan'a ve Hindistan'dan Pakistan'a göç etmek zorunda kalmıştı. Müslüman ve Hindular arasında sert çatışmaların yaşandığı ilk bağımsızlık döneminde bütün Hint yarımadasında 1 milyona yakın kişi hastalık, çatışma ve göç sırasındaki yol kazalarında hayatını kaybetmişti.

1947'nin 14 Ağustos'unda Pakistan ve 15 Ağustos'unda Hindistan'ın bağımsızlığını ilan etmesi ile başlayan iki ülke arasındaki sürtüşme 3 ciddi savaş ve sayısız çatışmalara sebep olmuştu. Fakat son 3 yılda girilen barış süreci iki ülke arasındaki barış umutlarını artırmış ve Keşmir bölgesi probleminin çözümü için umut doğmuştu.

Yer yer terör saldırılarının gölgesine düşen barış görüşmeleri her şeye rağmen bugünlerde bağımsızlıklarını beraber kutlayan iki ülke Dışişleri diplomatlarınca sürdürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious